Zlaté ríbezle (klinčekové ríbezle)

Zlaté ríbezle (klinčekové ríbezle)

Klinčekové ríbezle, byvolie ríbezle, missourské ríbezle, zlaté ríbezle, voňavé ríbezle, voňavé ríbezle


Ribes aureum (klinček ríbezľa), známy svojimi voňavými kvetmi, jedlým ovocím a letným lístím, poskytuje veľkú okrasnú hodnotu počas dlhého zaujímavého obdobia. Tento opadavý ker je vynikajúcou voľbou pre skoré jarné vyfarbenie. Na vzpriamených, ale klenutých konároch vytvára bohaté zlatožlté kvety v tvare trúbky, silne voňajúce po klinčekoch. Po nich nasledujú v lete ovisnuté trsy veľkých jedlých, lesklých čiernych ríbezlí. Chutné, plody sa môžu konzumovať čerstvé z kríka alebo sa môžu použiť na výrobu štiav, džemov, želé, koláčov a koláčov. Atraktívne listy vajcovitých, 3-5 laločnatých, modrozelených listov na jeseň žltnú.

  • Tento kvitnúci ker, ktorý je trochu voľný a otvorený, rastie so zaobleným až nepravidelným tvarom, do výšky a šírky 6-8 stôp (180-240 cm). Ak sa výhonky neodstránia, môže sa šíriť koreňovými výmladkami a vytvárať zhluky.
  • A plné slnko až polotieň milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v organicky bohaté , úrodný , stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Uprednostňuje plné slnko, ale v horúcich letných oblastiach oceňuje trochu tieňa. Najlepšia produkcia kvetov a bobúľ sa vyskytuje na plnom slnku. Toleruje sucho a širokú škálu pôd od suché do sezónne zaplavené pôdy, chudobný pôdy, hlina pôdy. Konzistentná vlhkosť je veľmi vítaná.
  • Odolný voči suchu po založení je aj táto rastlina ílovité pôdy tolerantné . Priťahuje množstvo motýľov a vtákov, ale ignoruje ho králiky a jelene.
  • Víťaz súťaže Ocenenie GreatPlants , čo je spoločné úsilie medzi Nebraskou škôlkou, krajinnou asociáciou a Nebraským štátnym arborétom. Cieľom tohto ocenenia je identifikovať špičkové rastliny okrasnej krajiny, ktoré spĺňajú náročné pestovateľské podmienky regiónu.
  • Nízka údržba , túto rastlinu môžu postihnúť vošky, škvrnitosť listov, múčnatka, medová huba a koralová škvrnitosť. Ribes je hostiteľom pľuzgierovej hrdze, a preto je ich zákaz v 15 štátoch.
  • Perfektné v hranice kríkov , lesné záhrady , neformálne živé ploty alebo zásteny , voľne žijúce záhrady a blízke terasy .
  • V prípade potreby prerezávajte koncom zimy až skoro na jar. Odstráňte poškodené konáre, aby ste omladili a podporili plodnejšie ovocie.
  • Rozmnožujte odrezkami alebo semenami.
  • Pochádza z Minnesoty a Južnej Dakoty na juh po Missouri, Arkansas, Oklahoma a Texas

Požiadavky

Otužilosť 4 – 8
Tepelné zóny 3 – 8
Klimatické zóny 1A, 1B, 2A, 2B, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, A2, A3
Typ rastliny Ovocie, kríky
Rodina rastlín Ribes - Ríbezle
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (stred, neskoro)
jeseň
Výška 6' – 8' (180 cm – 240 cm)
Šírenie 6' – 8' (180 cm – 240 cm)
Medzery 72' – 96' (180 cm – 240 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Voňavá, záslužná rastlina, nápadná, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Massachusetts,Maryland,New York,Pennsylvánia,Vermont,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhovýchodná,Arkansas,Tennessee,Juhozápad,Nevada,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Ílovitá pôda, jeleň, sucho, králik, suchá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka

Vodítka s rebrami - ríbezle