Zelený popol

Zelený popol

Green Ash, American Ash, Canadian Ash, Red American Ash, Red Ash, White Ash


Fraxinus pennsylvanica (jaseň zelený), pôvodom zo Severnej Ameriky, je nádherný, stredne veľký, opadavý strom s rovným kmeňom a hustou korunou, v mladosti pyramídový, vekom sa zaobľuje. Listy zložených perovitozelených listov obsahujú 5-9 lístkov, ktoré sa na jeseň sfarbujú do sýtych odtieňov zlatožltej. Po páde na zem sa odhalí atraktívna striebristo-hnedá kôra, ryhovaná a zbrázdená do kosoštvorcových vzorov, ktorá poskytuje zimné zaujímavosti. V polovici neskorej jari sa na samostatných stromoch objavujú purpurové samčie a samičie kvety. Samičie kvety nasledujú visiace zhluky okrídlených samár, 2 palce (5 cm), ktoré dozrievajú na jeseň a môžu na strome pretrvávať počas zimy. Veľké semenné plodiny poskytujú potravu mnohým druhom voľne žijúcich živočíchov. Zelený popol sa najčastejšie vyskytuje v pobrežných oblastiach, záplavových oblastiach a močiaroch, ale nachádza sa aj v oblastiach, ktoré pravidelne zažívajú sucho. Zelený jaseň, cenený pre svoju dobrú formu a odolnosť voči hmyzu a chorobám, je veľmi obľúbeným okrasným stromom. Vytvára nádherný tieňový strom alebo exemplár stromu pre veľkú krajinu. Húževnaté drevo Green Ash je obzvlášť vhodné na výrobu násad náradia, vesiel, záhradného nábytku a športového vybavenia.

  • Dorastá do výšky 50 – 70 stôp (15 – 21 m) a šírky 35 – 50 stôp (10 – 15 m).
  • A plné slnko milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v úrodný , vlhký , dobre odvodnené pôdy . Je pravdepodobne najviac prispôsobivý zo všetkých popolov, rastie prirodzene na rôznych miestach z hlinité pôdy predmetom časté záplavy a pretekať do piesková alebo bahnité pôdy kde môže byť množstvo dostupnej vlhkosti obmedzené. Raz bola zavedená určitá tolerancia voči suchu.
  • Perfektné ako a exemplár rastliny .
  • Tento krásny strom podlieha vrtáku jaseňovému, ktorý môže strom usmrtiť do 3-5 rokov po napadnutí. Tento vrták teraz predstavuje vážnu hrozbu pre všetky druhy popola v Severnej Amerike.
  • Dávajte pozor, či sa u nás nevyskytuje vijačka orgovánová, červotoč tesársky, šupina ustricová, pásavky, pásavky, piliatka jaseňová a voška kučeravá. Potenciálne problémy s chorobami zahŕňajú plesňové škvrny na listoch, múčnatku, hrdzu, antraknózu, rakovinu a žltkastú farbu popola.
  • Odolný voči jeleňom .
  • Pochádza zo Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Tepelné zóny 4 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, A2, A3
Typ rastliny Stromy
Rodina rastlín Fraxinus - jasene
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 50' – 70' (15 m – 21 m)
Šírenie 35' – 50' (10,5 m – 15 m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Colorado,Utah,Wyoming,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia Jeleň, suchá pôda, mokrá pôda
Priťahuje Vtáky
Záhradné štýly Préria a lúka