Vysoký bodliak

Vysoký bodliak

Pestrec vysoký, Bodliak jedlý, Bodliak indický, Carduus altissimum, Cirsium altissimum var. biltmorean


Cirsium altissimum (Tall Thistle) je vysoká dvojročná alebo krátkoveká trvalka vytvárajúca v prvom roku bazálnu ružicu a v druhom roku kvitne. Vzpriamené, riedko rozvetvené stonky nesú striedavé listy s hlbokými ostnatými lalokmi a páperovitými bielymi spodkami. Od polovice leta do jesene sa rastlina môže pochváliť fialovými až ružovými ihelníčkovými kvetmi s priemerom 5 cm, plnými malých kotúčových kvietkov. Kvitnú asi 6 týždňov, produkujú hojný nektár a navštevujú ich početné včely, chrobáky a motýle. Kvety ustupujú nažkám v tvare guľky s chumáčmi bavlnených bielych chĺpkov, ktoré uľahčujú rozptýlenie vetrom. Semená jedia pinky, malé cicavce a hmyz. Vyskytuje sa v otvorených listnatých lesoch, na hraniciach lesov, na tenko zalesnených skalnatých svahoch, v oblastiach pozdĺž lesných chodníkov, savanách, húštinách, močiaroch a lúkach na východe a v strede Spojených štátov. Nie je invazívny ani taký náročný na kontrolu ako nepôvodné bodliaky.

  • Dorastá do výšky 3-7 stôp (90-210 cm) a 12-24 palcov na šírku (30-60 cm). Vysoký bodliak po odkvitnutí uhynie, ale v záhrade sa ľahko vysemení.
  • Prospieva v plné slnko až svetlý tieň v vlhké až mesické , dobre odvodnené pôdy .
  • Krásne v hranice , chatové záhrady , naturalizované oblasti, a prérie a lúky . Dobre ako rezané kvety tiež!
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Pasúce sa zvieratá sa vyhnú spásaniu bezprostredného okolia bodliakov.
  • Rozmnožujte semenami.
  • Pochádza z východnej a strednej časti USA.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Cirsium – bodliaky
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
jeseň
Výška 3' – 7' (90 cm – 210 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 18' – 24' (45 cm – 60 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Massachusetts,Maryland,New York,Pennsylvánia,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia Jeleň
Priťahuje Vtáky, Motýle, Kolibríky
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka