Viola pedatifida (Prairie Violet)

Viola pedatifida (Prairie Violet)

fialová prérijná, fialová fialová, fialová larkspurová, fialová vrania, pobrežná fialová, violka palmata var. pedatifida


Viola pedatifida (Violet Prairie), pôvodom zo Severnej Ameriky, je nízko rastúca trvalka tvoriaca bazálnu ružicu perovito delených stredne zelených listov, ktoré pripomínajú vtáčiu nohu alebo pripomínajú jarabiny (Delphinium). Kvitnúce od polovice jari do začiatku leta sú vystavené atraktívnymi, sýto modrofialovými kvetmi, širokými asi 2,5 cm, s nápadne bielymi hrdlami. Ich bočné okvetné lístky sú fúzaté a spodný okvetný lístok je lemovaný tmavofialovými čiarami, ktoré sú nektárovými vodidlami pre hmyz. Druhý kvet môže nastať na jeseň. Kvety visia na bezlistých stonkách, ktoré sú sotva vyššie ako lístie. Viola pedatifida je larválna hostiteľská rastlina pre niekoľko druhov motýľov fritilárnych. Vytvárajú sa malé samoopelivé kvety (kleistogamné), ktoré tvoria semennú kapsulu, zvyčajne blízko zeme. Vo väčšine fialiek kleistogamné kvety produkujú množstvo semien. Nenáročná, odolná a prispôsobivá, Prairie Violet prirodzene rastie v prériách a iných stredných oblastiach z hustého podzemku. Dobre sa hodí na hraničné priečelia, skalky, chatové záhrady alebo prérie.

  • Táto fialka dorastá do výšky 4-8 palcov (10-20 cm) a šíri sa samovysevom a plazivými podzemkami bez toho, aby bola agresívna.
  • A plné slnko až polotieň ľubovník, najlepšie sa pestuje v bohaté na humus , vlhký , dobre odvodnené pôdy . Znesie trochu sucha. Uprednostňuje plné slnko v severnej časti svojej oblasti, ale víta čiastočný tieň v horúcej južnej časti oblasti.
  • Táto rastlina je veľmi všestranná a dá sa použiť v postele a hranice , podsadba kríkov a ruží , chatové záhrady , skalky, a prérie a lúky .
  • Dávajte pozor na slimáky, slimáky, pakomár fialový, múčnatku a škvrnitosť listov macešky. Odolné voči jeleňom .
  • Deadhead na predĺženie kvitnutia.
  • Rozmnožujte stratifikovaným semenom vysadeným na jeseň. Semená potrebujú 60 dní studenej stratifikácie.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Viola - Fialky
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
leto (skoro)
Výška 4' – 8' (10 cm – 20 cm)
Šírenie 4' – 8' (10 cm – 20 cm)
Medzery 6' – 8' (15 cm – 20 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Wyoming,Juhovýchodná,Arkansas,Juhozápad,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma
Tolerancia Jeleň
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Podsadba ruží a kríkov
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Préria a lúka

Sprievodcovia s Violou - Fialky