Viola cucullata (modrá fialka močiarna)

Viola cucullata (modrá fialka močiarna)

modrá fialová, modrá fialová, fialová tenkolistová, violka cucullata var. mikrotitída, Viola obliqua


Viola cucullata (Viola cucullata), pôvodom zo Severnej Ameriky, je bezstonková, nízko rastúca trvalka tvoriaca úhľadnú bazálnu ružicu obličkovitých, zubatých, stredne zelených listov, dlhých 5 cm. Atraktívne modrofialové kvety s plochým lícom, asi 2,5 cm naprieč (2,5 cm), s nápadným bielym hrdlom, sa objavujú od polovice jari do začiatku leta. Ich bočné okvetné lístky majú malé kyjovité fúzy. Ich spodný ostrohý okvetný lístok je bez brady, ale zdobia ho vyžarujúce fialové žilky. Kvety sú dlho stopkaté a týčia sa nad listami. Ich kvetinový nektár priťahuje včely a čmeliaky. Húsenice niekoľkých motýľov fritillary sa živia listami predovšetkým na otvorených plochách. Semená príležitostne požierajú vtáky, vrátane tetrova obyčajného, ​​morky divej a holubice smútočnej. Táto trváca divoká kvetina uprednostňuje vlhké až mokré pôdy v prériách, poliach, potokoch a okrajoch rybníkov. Dobre sa hodí do lesov, brehov, pozdĺž rybníkov a potokov alebo do divokých záhrad, kde sa šíri samovýsevom a plazivými podzemkami. Mladé listy sú bohaté na vitamíny A a C a možno ich použiť do šalátov.

  • Príjemca prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti.
  • Táto fialka dorastá do výšky 4-6 palcov (10-15 cm) a šíri sa samovysevom a plazivými podzemkami.
  • A plné slnko až polotieň ľubovník, najlepšie sa pestuje v priemer , vlhké až mokré , dobre odvodnené pôdy . Marsh Blue Violet môže prosperovať na slnku aj v tieni, pokiaľ je miesto vlhké.
  • Táto rastlina je veľmi všestranná a dá sa použiť na brehy a svahy , podsadba kríkov a ruží , chatové záhrady , prérie a lúky , slatinné záhrady , lesné záhrady, alebo ako a zemný kryt .
  • Dávajte pozor na slimáky, slimáky, pakomár fialový, múčnatku a škvrnitosť listov macešky.
  • Rozmnožujte semenami.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky, od Minnesoty na juh po Arkansas a Mississippi, na východ po celé Nové Anglicko a na juh po Gruzínsko. Je tiež známy z Ontária, Quebecu, New Brunswicku, Nového Škótska, Ostrova princa Edwarda, Labradoru a Newfoundlandu.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Tepelné zóny 7 – 9
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Viola - Fialky
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
leto (skoro)
Výška 4' – 6' (10 cm – 15 cm)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, zadržiava vlhkosť
Charakteristika Rastlina zásluh, Showy
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Michigan,Minnesota,Missouri,Ohio,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Gruzínsko,Kentucky,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia
Tolerancia Mokrá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Banky a svahy,Bažinaté záhrady,Zemné kryty,Rybníky a potoky,Podsadba ruží a kríkov
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka

Sprievodcovia s Violou - Fialky