Viburnum rufidulum (Southern Blackhaw)

Viburnum rufidulum (Southern Blackhaw)

Kalina hrdzavá, Čierna hrdzavá, Čierna čerň, Čierna hava, Čierna hava, Kalina plstnatá, Čiernoplodka južná, Čierna hrdzavá, Nannyberry, Kalina prunifolium var. ferrugineum, Viburnum rufidulum var. margarettiae, Viburnum rufotomentosum


Viburnum rufidulum (Southern Blackhaw) s celoročne atraktívnym vzhľadom je veľký listnatý ker alebo malý strom s viacerými stonkami, ktorý sa vyznačuje pútavými kvetmi, farebnými bobuľami a atraktívnou jesennou farbou. Na jar sa nad listami elegantne drží množstvo okrúhlych alebo plochých trsov, 12 cm širokých, plných až 150 krémovo bielych kvetov. Bohaté na nektár, milujú ich motýle, včely a iné opeľovače. Po kvetoch nasledujú zhluky jedlých, tmavomodrých bobúľ, ktoré dozrievajú na jeseň. Často pretrvávajú do zimy a sú veľmi atraktívne pre vtáky a voľne žijúce zvieratá. Pekné olistenie oválnych až obvajcovitých, jemne zúbkovaných, lesklých tmavozelených listov, sa na jeseň sfarbuje do rôznych odtieňov ružovej, červenej a fialovej. Spodná strana listov, púčiky a mladé stonky sú pokryté hrdzavohnedými chĺpkami, odtiaľ pochádza všeobecný názov Rusty Blackhaw. Pochádza z východnej a strednej časti Spojených štátov, Southern Blackhaw sa prirodzene vyskytuje v skalnatých alebo suchých lesoch, údoliach, skalnatých pasekách, húštinách a pozdĺž potokov. Môže vytvárať prísavky, ktoré vedú k tesným hájom. Veľmi užitočný ker, ktorý je nielen pekný, ale aj odolný a bez škodcov. Rusty Blackhaw je vhodný pre podsadbu alebo skalnaté oblasti na plnom až čiastočnom slnku.

  • Pomaly dorastá do výšky a šírky 10-20 stôp (3-6 m).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko v priemer , suchá až stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Oceňuje niektoré popoludňajší tieň v horúcich letných oblastiach.
  • Perfektné ako a exemplár rastliny alebo v hranice kríkov , ako kvitnutie živý plot alebo zástenu alebo pre základové výsadby .
  • Nízka údržba , táto rastlina má žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami.
  • Ostrihajte podľa potreby ihneď po odkvitnutí.
  • Rozmnožujte sa semenami alebo odrezkami z polotvrdého dreva odobratými na jeseň. Ak je potrebné semená skladovať, budú potrebovať obdobie stratifikácie.
  • Pochádza z východnej a strednej časti USA.

Požiadavky

Otužilosť 5 – 9
Typ rastliny Kríky, stromy
Rodina rastlín Kalina
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 10'-20' (3m - 6m)
Šírenie 10'-20' (3m - 6m)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Kansas,Missouri,Ohio,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia Suchá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Tradičná záhrada

Sprievodcovia s Viburnums