Senna marilandica (Maryland Senna)

Senna marilandica (Maryland Senna)

Maryland Senna, Maryland Wild Senna, Southern Wild Senna, Wild Senna, Cassia marilandica, Cassia medsgeri, Ditremexa marilandica, Ditremexa medsgeri


Senna marilandica (Maryland Senna) je vzpriamená bylinná trvalka, ktorá sa môže pochváliť pekným olistením zložených, stredne až modrozelených listov zdobených 6-12 lístkami. Poskytujú vynikajúce pozadie pre veľké zhluky krásnych jasne žltých kvetov v polovici až koncom leta. Vysadené na silnej centrálnej stonke a v pazuchách listov kvitnú až 3-4 týždne. Vyznačujú sa 5 rozprestierajúcimi sa zelenožltými sepalmi, 10 tyčinkami s čokoládovohnedými prašníkmi a nápadným piestikom, ktorý sa na špičke krúti nahor. Kvety krížovo opeľujú čmeliaky, ktoré zbierajú peľ z kvetov. Za nimi nasledujú tmavohnedé, visiace semenné struky, dlhé 10 cm, ktoré sú obľúbené medzi vtákmi. Rozdrvené lístie má nepríjemnú vôňu. Maryland Senna má vláknitý a dlhý rizomatózny koreňový systém, ktorý často vytvára vegetatívne kolónie. Bezstarostná a nenáročná na pestovanie, Senna marilandica sa ľahko pestuje v záhradách. Vysoká, robustná a veľkolepá, vytvára krásnu akcentovú rastlinu alebo pozadie pre kratšie trvalky v pôvodných rastlinných záhradách.

  • Dorastá do výšky 3-6 stôp (90-180 cm) a 2-3 stopy šírky (60-90 cm).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko v bohatý , stredná vlhkosť , piesčité alebo hlinené , dobre odvodnené pôdy . Toleruje teplo a vlhkosť.
  • Veľmi užitočný a prispôsobivý v záhrade, je to dobrá voľba zmiešané hranice , chatové záhrady , divoké záhrady , prérie a lúky, a naturalizovaných oblastiach .
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami.
  • Rozmnožujte semenami alebo delením. Vertikutujte a potom pred zasiatím semeno od skorej jari do začiatku leta namočte na 2-3 hodiny do teplej vody.
  • Pochádza zo stredozápadu a juhovýchodu Spojených štátov amerických.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Typ rastliny Trvalky
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
Výška 3' – 6' (90 cm – 180 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 24' – 36' (60 cm – 90 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Missouri,Nebraska,Ohio,Wisconsin,Severovýchod,Delaware,Maryland,Pennsylvánia,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia Ílovitá pôda
Priťahuje Vtáky
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka