Rugosa Rose 'Hansa' (Rugosa Rose)

Rugosa Rose 'Hansa' (Rugosa Rose)

Ruža 'Hansa', Rosa 'Hansa', Kríkové ruže


Neuveriteľne odolná, Rosa rugosa 'Hansa' je mohutný, vzpriamený, savý ker pýšiaci sa množstvom pozoruhodne voňavých, dvojitých, veľkých, 10 cm širokých, bohatých ružovo-fialových kvetov (17-25 okvetných lístkov) zo začiatku leta. až do prvého mrazu. Po nich nasledujú jedlé plody, ktoré sú pekné ako samotné kvety. Nápadné šarlátové šípky, pripomínajúce cherry paradajky, vytvárajú krásny kontrast oproti lístiu tmavozelených listov. Šípky sa môžu použiť na výrobu džemov a želé. Ak sa nechajú na kríkoch, môžu pretrvať až do zimy na radosť hladných vtákov, ktoré si na nich počas zimných mesiacov pochutnávajú. Táto spoľahlivá, sucho odolná, nenáročná kerová ruža je úžasná, keď sa používa ako exemplár, kvitnúci živý plot alebo v zmiešanom okraji.

 • Dorastá do výšky 4 – 5 stôp (120 – 150 cm) a šírky 3 – 4 stôp (90 – 120 cm).
 • Najlepšie pestované v plné slnko až polotieň , v bohaté na humus , vlhký , dobre odvodnené pôdy . Tolerantný voči chudobné pôdy , piesčité pôdy , hlinité pôdy , soľ a sucho . Všimnite si, že najlepšie kvitnutie a odolnosť voči chorobám sa zvyčajne vyskytuje na plnom slnku. Pre najlepšie kvitnutie aplikujte vyvážené hnojivo a mulčovanie koncom zimy alebo skoro na jar a vyvážené hnojivo opäť začiatkom leta.
 • Tento nádherný ker s huňatým vzpriameným habitom je vynikajúcim doplnkom hranice a vytvára nádhernú vôňu kvitnúce živé ploty . Perfektné ako a exemplár rastliny . Dajte mu trochu priestoru, aby sa jeho palice mohli vznášať alebo skákať, ako sa im páči, a užívať si ich nedisciplinovaný zvyk. Vďaka svojej tolerancii voči soli a piesku je možné túto ružu vysádzať pobrežia oceánov pomôcť stabilizovať pláže a kontrolovať eróziu pláží.
 • Veľmi odolný voči chorobám , ale pozor na čiernu škvrnitosť, hrdzu ruží a múčnatku. Môžu byť ovplyvnené voškami, chochlačkami, skleníkovým roztočom, šupinatým hmyzom, húsenicami a piliarkou ružovou
 • Atraktívny pre opeľujúci hmyz, motýle a vtákov
 • Neodstraňujte odkvitnuté kvety, ak si chcete na jeseň a v zime vychutnať krásnu úrodu oranžovo-červených bokov.
 • Na rozdiel od väčšiny záhradných ruží má rugosas námietky proti silnému prerezávaniu. Keď ich použijete pri terénnych úpravách, predvídajte veľkosť úplne vyrastených kríkov a nechajte ich rásť.
 • Rozmnožujte sa odrezkami z tvrdého dreva na jeseň alebo pučaním v lete
 • Choval Schaum & Van Tol (Holandsko, 1905).
 • Druh Rosa rugosa pochádza z východného Ruska, Kórey, Japonska a severnej Číny.
 • Zistite, kde je tento druh invázny v Spojených štátoch .
 • Objavte krásne alternatívy pôvodných rastlín v USA .

Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, A1, A2, A3
Typ rastliny Ruže, kríky
Rodina rastlín Ružové - kríkové ruže, Ružové - ruže
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 4' – 5' (120 cm – 150 cm)
Šírenie 3' – 4' (90 cm – 120 cm)
Medzery 48' (120 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné, ovocie a bobule
Tolerancia Ílovitá pôda, sucho, soľ
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Pobrežná záhrada,Neformálne a Chata,Tradičná záhrada