Rubus occidentalis (čierna malina)

Rubus occidentalis (čierna malina)

Čierna malina, Náprstník, Rubus occidentalis var. pallidus


Rubus occidentalis (Malina čierna) je mnohokmenný, tŕnitý, opadavý ker s dlhými, štíhlymi, klenutými palicami, odetými modrozelenými, perovito zloženými listami, ktoré sa na jeseň sfarbujú do žltých odtieňov. Koncom jari až začiatkom leta sú vystavené zhluky bielych ruží podobných kvetov. Bohaté na nektár priťahujú mnoho opeľovačov vrátane kolibríkov, motýľov a včiel. Kvety ustupujú množstvu okrúhlych, jedlých, červených bobúľ, ktoré dozrievajú do čiernej. Bobule sú chutné a skvelé na čerstvé jedlo, konzervovanie a pečenie. Hodujú sa na nich spevavé vtáky, cicavce a čierne medvede. Počas zimy vtáky a drobné cicavce jedia semená, ktoré zostali zo zhnitých plodov. Na rozdiel od iných ostružín sa čierna malina nešíri podzemnými podzemkami, ale prostredníctvom svojich klenutých palíc, ktoré zakorenia všade, kde sa dotknú zeme. Rubus occidentalis je druh pochádzajúci z východnej časti Severnej Ameriky.

  • Dorastá do výšky 3 – 6 stôp (90 – 180 cm) a šírky 4 – 8 stôp (120 – 240 cm).
  • A plné slnko až polotieň ľubovník, táto rastlina sa najlepšie pestuje v organicky bohaté , mierne kyslé , vlhký ale dobre odvodnené pôdy . Maliny neznášajú podmáčané pôdy a plytké kriedové pôdy. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov vysádzajte na chránenom, slnečnom mieste. Znesú svetlý tieň, ale úroda sa pravdepodobne zníži.
  • Koncom zimy odstráňte všetky zimou poškodené palice a zvyšné palice podľa potreby prerieďte.
  • Žiadne vážne choroby. Dávajte pozor na medovú hubu.
  • Rozmnožujte sa delením, vrstvením hrotov alebo vyhrabávaním prísaviek.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 8
Typ rastliny Ovocie, kríky
Rodina rastlín Rubus - Brambles
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, neskoro)
jeseň
Výška 3' – 6' (90 cm – 180 cm)
Šírenie 4' – 8' (120 cm – 240 cm)
Medzery 72' – 96' (180 cm – 240 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Nápadné, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Skalnaté hory,Colorado,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Gruzínsko,Kentucky,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma
Priťahuje Vtáky, Motýle, Kolibríky