Rosa woodsii (západná divoká ruža)

Rosa woodsii (západná divoká ruža)

Woodsova ruža, západná divoká ruža


Rýchlo rastúca a extrémne mrazuvzdorná Rosa woodsii (Poľná ruža západná) je vzpriamený opadavý podzemkový ker s atraktívnymi, sýto zelenými perovito zloženými listami rozdelenými do 5-9 jemne zubatých lístkov. Na jar sú jeho nové palice červené a na ich spodných častiach sú ostne. Od konca jari do polovice leta sa v malých zhlukoch rodí množstvo veľmi voňavých, jednotlivých, ružových až fialovo-ružových alebo levanduľových kvetov s priemerom až 10 cm. Kvety sú atraktívne pre včely a iné opeľovače. Po nich nasledujú bohaté mäsité, červené, okrúhle alebo hruškovité boky, ktoré vo všeobecnosti pretrvávajú na kríkoch počas celej zimy. Boky sú zdrojom vitamínu C a sušia sa na ochutenie čajov, želé, ovocných koláčov a pudingov. Hoduje na nich množstvo vtákov a cicavcov. Rosa woodsii vytvára kvety a plody približne vo veku 2-5 rokov. Dobré plodiny sa zvyčajne produkujú každé 2 roky. Západná divoká ruža s dlhou životnosťou niekedy vytvára takmer nepreniknuteľné húštiny vďaka svojim plytkým, často rozvetveným vláknitým koreňom. Je účinný pri kontrole erózie, ale môže sa použiť aj ako okrasná rastlina v blízkosti domov na prilákanie vtákov a iných voľne žijúcich živočíchov.

  • Dorastá do výšky a šírky 3-6 stôp (90-180 cm). Bude sa voľne šíriť.
  • Najlepšie pestované v plné slnko alebo svetlý tieň , v stredne úrodná , dobre odvodnené hlinená hlina , piesčitá hlina , alebo piesčité pôdy . Má tendenciu uprednostňovať vlhký , dobre odvodnené pôdy ale je odolný voči suchu po založení.
  • Ideálne pre chatové záhrady , poľné lúky , a základové výsadby .
  • Dávajte pozor na plesňové problémy.
  • Rozmnožuje sa stonkovými odrezkami alebo delením podpníka. Semená ruží by sa mali odoberať z bokov hneď po dozretí a pred výsadbou vysadiť na otvorenom priestranstve alebo stratifikovať.
  • Široko distribuovaný v západnej Severnej Amerike, od Ontária a Manitoby, Wisconsinu, Minnesoty a Iowy, na juh po Texas a severné Mexiko, na západ po Kaliforniu a Aljašku cez všetky ostatné západné štáty a provincie.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Typ rastliny Ruže, kríky
Rodina rastlín Ružové - kríkové ruže, Ružové - ruže
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred)
jeseň
Zima
Výška 3' – 6' (90 cm – 180 cm)
Šírenie 3' – 6' (90 cm – 180 cm)
Medzery 72' (180 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Aljaška,Kalifornia,Iowa,Kansas,Minnesota,Nebraska,Severná Dakota,Južná Dakota,Wisconsin,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhozápad,Nevada,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Sucho
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka