Rosa moyesii (Moyes Rose)

Rosa moyesii (Moyes Rose)

Mandarínková ruža, Moyesova ruža, moyesii hybridy, divé ruže, kríkové ruže


Rosa moyesii, pôvodom zo západnej Číny, bežne známa ako mandarínková ruža alebo Moyesova ruža, je zdravá a robustná ruža, na ktorú sa dá spoľahnúť, že poskytne zaujímavosť a farbu. Rodič mnohých kríkovitých ruží, je to mohutný, opadavý ker s atraktívnym klenutým sklonom. Je pokrytá množstvom pozoruhodných, vínovočervených kvetov, až 3 palce (7 cm), s výraznými žltými centrálnymi tyčinkami koncom jari. Kvitnutie je také bohaté, že atraktívne kvety takmer pokrývajú lesklé tmavozelené listy podobné papradie. Ako bonus navyše po nich na jeseň nasledujú úrody nápadných fľaškovitých šípok, ktoré dodávajú zimnej záhrade zaujímavosť a farbu.

  • Kvitnutie sa vyskytuje v neskorá jar až začiatok leta , niektoré odrody môžu kvitnúť iba raz, zatiaľ čo iné sa hojne opakujú.
  • Tento nádherný ker s huňatým, vzpriameným, zaobleným habitom je vynikajúcim doplnkom hranice a vytvára nádhernú vôňu neformálne živé ploty .
  • Dorastá do výšky 5 až 13 stôp (150 – 400 cm) s podobným rozšírením na silných, červenkastých až čokoládových, plačúcich stonkách.
  • Najlepšie pestované v plné slnko , v mierne kyslé , stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Svetlý odtieň je tolerované , ale môže byť ovplyvnené kvitnutie a odolnosť voči chorobám. Zabezpečte dobrú cirkuláciu vzduchu a vyhnite sa hornému zavlažovaniu.
  • Veľmi odolný voči chorobám , aj keď vo vlhkom podnebí môže dôjsť k vzniku čiernych škvŕn.
  • Atraktívny pre opeľujúci hmyz, motýle, a vtákov ktoré si počas zimných mesiacov pochutnávajú na veľkých a farebných šípkach.
  • Vyžaduje malá údržba . Neodstraňujte odkvitnuté kvety, ak si chcete na jeseň a v zime vychutnať krásnu úrodu oranžovo-červených bokov. Prerezávanie by sa malo vykonať po dokončení kvitnutia. Je zrejmé, že ak sa prerezávanie vykoná po odkvitnutí, nebudú nasledovať žiadne boky.

Každá variácia Rosa moyesii je cenená:

ruža 'Geranium' - jeden z najznámejších moyesii hybridov, tento kompaktný kultivar je cenený pre svoje brilantné muškátovo-červené kvety, až 6 cm, a pre svoje charakteristické oranžovo-červené boky na jeseň v tvare vlajky. Dorastá do 8 stôp (240 cm) a dorastá do 7 stôp (210 cm). Získalo ocenenie Kráľovskej záhradníckej spoločnosti za zásluhy o záhradu. Vyšľachtené spoločnosťou Mulligan v roku 1938.Rose 'Sneženie' je ďalší slávny moyesii hybrid, ktorý v roku 1927 vyšľachtil v Španielsku Pedro Dot. Táto pôvabná ruža má tučné, ružovkasté púčiky, ktoré sa otvárajú 10 cm na šírku do krémovo bielych kvetov na klenutých červených výhonkoch so živým zobrazením. Sploštené biele okvetné lístky krásne dopĺňajú zlaté stredové tyčinky. Voňavé kvety sa objavujú koncom jari v takom množstve, že takmer pokrývajú svetlozelené lístie. „Nevada“ sa prerušovane opakuje počas leta a jesene. Tento majestátny ker dorastá do výšky 150-210 cm s podobným rozpätím. Vynikajúca odolnosť voči chorobám a zimná odolnosť. Ocenenie ARS Merit.

Rose 'Highdownensis' . Vyšľachtené vo Veľkej Británii (1928) Sirom Frederickom Stenom. Nádherný ružový ker s čerešňovo-karmínovými kvetmi. Mierna vôňa. Vynikajúca odolnosť voči chorobám a zimná odolnosť. 8-13 stôp vysoký (240-390 cm) a 6-10 stôp široký (180-300 cm)

Rosa moyesii je nádherný druh ruží, ktorý patrí do čeľade Rosaceae. Objavil ho botanik E. Wilson, ktorý ho pomenoval po reverendovi Jamesovi Moyesovi (1876-1930) z čínskej vnútrozemskej misie.


Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Tepelné zóny 3 – 9
Klimatické zóny 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
Typ rastliny Ruže, kríky
Rodina rastlín Ružové - kríkové ruže, Ružové - ruže
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
leto (skoro)
Výška 5' – 13' (150 cm – 3,9 m)
Šírenie 5' – 13' (150 cm – 3,9 m)
Medzery 48' – 72' (120 cm – 180 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné, ovocie a bobule
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Tradičná záhrada