Rhus glabra (Skuma hladká)

Rhus glabra (Skuma hladká)

Sumak hladký, sumach šarlátový, strom octu


Na jeseň okázalý Rhus glabra (Skumpa hladká) je otvorený, rozložitý, opadavý ker s peknými okrasnými prvkami. Jeho listy s lesklými, hlboko členitými, papraďovitými, sýtozelenými listami, dlhými 45 cm, sa na jeseň zahrejú do žiarivých odtieňov červenej a oranžovej. Jeho silná architektonická forma a elegantná silueta sa odhalia v zime, keď zmiznú listy. Kužeľovité metliny zelenožltých kvetov kvitnú koncom jari a leta a na samičích rastlinách nasledujú na jeseň nápadné kužeľovité plodnice dlhé 20 cm. Atraktívne pre divokú zver, postupne sa sfarbujú do tmavočervena, keď pretrvávajú väčšinu zimy. Rhus glabra, ktorý pochádza z väčšiny Spojených štátov a častí Kanady, je savý ker, ktorý časom vytvorí húštiny a má potenciál stať sa obťažujúcim. Skvelé na naturalizáciu, na náročných svahoch a brehoch.

  • Dorastá do výšky a šírky 9-15 stôp (270-450 cm). Rozširuje sa koreňovými výmladkami a časom vytvára húštiny.
  • A plné slnko alebo čiastočný tieň milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v priemer , suchá až stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Jesenná farba bude najlepšia na plnom slnku. Toleruje širokú škálu pôd za predpokladu, že majú dobrú drenáž. Odstráňte prísavky vykopaním všetkých koreňov.
  • Ideálne pre krajinné oblasti s chudobnou pôdou alebo na naturalizáciu vo voľnej prírode. Príliš agresívne na kríkové okraje. Skvelé na stabilizáciu svahu (kontrola erózie).
  • Znáša sucho a suchú pôdu, je odolný aj voči králikom.
  • Žiadne vážne problémy s hmyzom alebo chorobami. Dávajte pozor na škvrnitosť listov, hrdzu, šupiny, vošky a roztoče.
  • Pochádza zo severovýchodu USA po južnú Kanadu.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Tepelné zóny 1 – 8
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17
Typ rastliny Kríky
Rodina rastlín Rhus - Sumacs
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 9' – 15' (270 cm – 4,5 m)
Šírenie 9' – 15' (270 cm – 4,5 m)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Nápadné, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Aljaška,Kalifornia,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Nevada,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Sucho, králik, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Banky a svahy
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka