Quercus pubescens (dub spodný)

Quercus pubescens (dub spodný)

Dub plstnatý, Nepálsky dub, Hľuzovkový dub


Quercus pubescens (dub spodný), obľúbený druh na pestovanie hľuzoviek, je stredne veľký opadavý alebo poloopadavý strom so širokou a nepravidelnou otvorenou zaoblenou korunou a pokrútenými vetvami. Vajcovité alebo elipsovité listy, až 5 palcov dlhé (12 cm), sú rozdelené do 3-7 párov hlbokých alebo plytkých lalokov, ktoré sú zvyčajne rozdelené do niekoľkých podlalokov. Zhora tmavozelené a zospodu bledo sivozelené, sú husto dospievajúce a na začiatku vývoja pokryté jemnými krátkymi chĺpkami. Ako dozrievajú, všetky chĺpky na ich vrchnej strane prakticky zmiznú a stanú sa kožovitými a tmavozelenými. Listy, zoskupené do rozvetvených zhlukov na koncoch konárov, pretrvávajú neskoro do jesene a zostávajú zelené až do začiatku zimy. Nakoniec sa zmenia na hrdzavú alebo hnedú a opadávajú, pričom odhaľujú hrubú bledosivú kôru popraskanú do hlbokých brázd. Na jar sa objavujú nenápadné žltozelené kôpky. Oválne žalude sú cenným zdrojom potravy pre drobné cicavce a vtáky. Používajú sa ako krmivo pre hospodárske zvieratá vrátane ošípaných v Taliansku. Dub plstnatý s dlhou životnosťou dobre znáša nízku vlhkosť a suché letné podmienky. Druh je schopný odolať mrazu v zime a suchu v lete. Vynikajúci tieňový strom alebo pouličný strom.

  • Dorastá do výšky 40 – 60 stôp (12 – 18 m) a šírky 20 – 40 stôp (6 – 12 m).
  • A plné slnko milenec, tento strom je ľahko pestovať v bohatý , vlhký , dobre odvodnené pôdy . Toleruje čiastočný tieň. Odolný voči suchu .
  • Žiadne vážne problémy s hmyzom alebo chorobami. Duby môžu byť napadnuté vädnutím dubu, plesňou pagaštanovou, hnilobou koreňov topánok, antraknózou, pľuzgiermi na dubových listoch, rakovinou, škvrnitosťami listov a múčnatkou.
  • Toxický pre kone.
  • Pochádza z južnej Európy, Ázie.

Požiadavky

Otužilosť 5 – 8
Typ rastliny Stromy
Rodina rastlín Quercus - Duby
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 40' – 60' (12 m – 18 m)
Šírenie 20' – ​​40' (6m – 12m)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Nápadné, ovocie a bobule
Tolerancia Ílovitá pôda, sucho, suchá pôda
Záhradné štýly Préria a lúka

Vodítka s Quercus - Oaks