Pycnanthemum virginianum (mincovňa Virgínia)

Pycnanthemum virginianum (mincovňa Virgínia)

Virginia Mountain Mint, Koellia virginiana


Jemná v kvete aj v liste, Pycnanthemum virginianum (Mäta virginská) je vzpriamená, mnohorozvetvená, aromatická trvalka ozdobená veľmi úzkymi, bezzubými, sivozelenými listami. Listy po rozdrvení vyžarujú príjemnú mätovú vôňu. Kvitnúce asi jeden mesiac v polovici až koncom leta, množstvo malých, bielych kvetov posiatych levanduľou, sa objavuje v hustých sploštených strapcoch na vrchole stoniek. Každý zhluk má 4 alebo viac kvetov, niektoré až 50. Kvety silne priťahujú veľa hmyzu, vrátane včiel, ôs, múch, malých motýľov a chrobákov. Koreňový systém vytvára rizómy, ktoré sa šíria smerom von s skľučujúcou silou a vytvárajú malé kolónie. Silná a odolná, Virginia Mountain Mint je dobrou voľbou pre lúky, záhrady s divou zverou, okraje lesov, kde sa môže voľne pohybovať.

  • Dorastá do výšky 24-36 palcov (60-90 cm) a 12-18 palcov na šírku (30-45 cm).
  • Prospieva v plné slnko až polotieň v vlhké až priemerné , dobre odvodnené pôdy . Táto rastlina nie je náročná na pôdu a dobre sa jej darí v hline, piesku, hline alebo štrku.
  • Skvelé pre hranice , bylinkové záhrady , prérie a lúky , pôvodné rastlinné záhrady , naturalizovaných oblastiach alebo spolu rybníky a potoky .
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami.
  • Rozmnožujte sa delením rastlín na jar alebo odberom vrcholových odrezkov začiatkom leta.
  • Pochádza z východnej časti Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 7
Typ rastliny Trvalky
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 18' – 24' (45 cm – 60 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Gruzínsko,Kentucky,Mississippi,Severná Karolina,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka