Prunus virginiana (Arónia)

Prunus virginiana (Arónia)

Chokecherry, American Chokecherry, Virginian Bird Cherry


Prunus virginiana (Chokecherry) je prísavný malý strom alebo veľký ker ozdobený nepravidelnou, oválne, zaoblenou korunou odetou do eliptických, ostro zubatých listov. Zhora tmavozelená a zospodu sivozelená sa na jeseň zahrejú do žiarivo zlatožltej a oranžovej. V polovici jari hojnosť voňavých miskovitých bielych kvetov držaných v podlhovastých strapcoch, dlhých až 15 cm, udusí holé konáre a vytvorí úžasný kvetinový výjav. Kvety ustupujú zhlukom zaoblených červených bobúľ veľkosti hrášku, ktoré koncom leta dozrievajú do tmavofialovo-čiernej farby. Bobule sú atraktívne pre vtáky a iné voľne žijúce zvieratá, keď sú surové, ale môžu sa zbierať na spracovanie na džemy, želé, koláče a omáčky.

  • Dorastá do výšky 20 – 30 stôp (6 – 9 m) a šírky 15 – 20 stôp (4 – 6 m). Bude sať, aby vytvoril kolónie vo voľnej prírode.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo čiastočný tieň v suché až stredné , dobre odvodnené pôdy . Najlepšia produkcia kvetov sa získava na plnom slnku. Odolný voči suchu. Toleruje vysoké pH a hlinité pôdy.
  • Perfektná voľba pre hranice kríkov , otvorené lesné záhrady, alebo pôvodné rastlinné oblasti .
  • Náchylné na vošky, húsenice, japonské chrobáky, roztočce, čierny uzlík, škvrnitosť listov, odumieranie, kučeravosť listov, múčnatku, hnilobu koreňov a spálu.
  • Ihneď odstráňte prísavky, aby ste zabránili nežiaducemu šíreniu.
  • Táto rastlina má nízku závažnosť jedovatých vlastností. Stonky, listy a semená obsahujú kyanid, obzvlášť toxický v procese vädnutia.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.
  • Pochádza z Newfoundlandu po Saskatchewan na juh po Severnú Karolínu, Tennessee, Missouri a Kansas.

Požiadavky

Otužilosť 2 – 7
Tepelné zóny 1 – 8
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 10, A1, A2, A3
Typ rastliny Kríky, stromy
Rodina rastlín Prunus - Kvitnúce stromy
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
leto (neskoro)
jeseň
Výška 20' – ​​30' (6m – 9m)
Šírenie 15'-20' (4,5 m – 6 m)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Voňavé, nápadné, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Aljaška,Kalifornia,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhovýchodná,Arkansas,Gruzínsko,Kentucky,Severná Karolina,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Nevada,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Sucho, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Japonská záhrada,Tradičná záhrada