Primula bulleyana (pusadľa sv.)

Primula bulleyana (pusadľa sv.)

Svietnik prvosienka, svietnik prvosenka, prvosienka Bulleyova


Veľmi dlhoveká Primula bulleyana, bežne známa ako kandelábrová prvosienka, je polostále zelená trvalka s atraktívnymi závinmi zlatožltých kvetov s priemerom 2 cm, ktoré sa otvárajú z oranžovo-červených pukov. Každá stonka má až 5-7 praslenov, rozmiestnených v intervaloch na vrchole bazálnych ružíc vajcovitých až kopijovitých, stredne zelených listov. Táto trvalka pochádza z čínskych svahov a darí sa jej vo vlhkom, tienistom prostredí, kde prináša koncom jari alebo začiatkom leta jeho pestrofarebné kvety. Prvosienky sú skvelé prostriedky na pridanie farby do tienistej záhrady.

  • Ľahko dorastá až do výšky 24 palcov a naprieč (60 cm), táto rastlina rýchlo dosiahne dobrú veľkosť samovysevom a vyzerá obzvlášť krásne, keď sa pestuje vo veľkom. Zatiaľ čo zima-opadavé, bude sa vracať s vervou rok čo rok.
  • A čiastočný tieň ľubovník, najlepšie sa pestuje v humus - bohatý , trvalo vlhké , neutrálne až kyslé pôdy . Táto rastlina sa môže pestovať v plné slnko v chladných letných oblastiach za predpokladu, že pôda zostane vlhká. Mulčujte túto rastlinu, aby ste pomohli udržať vlhkosť pôdy a korene v chlade. Mokrá pôda tolerovaná .
  • Príjemca prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti je táto rastlina veľmi všestranná a možno ju použiť v čiastočnom tieni postele a hranice , v chatové záhrady , slatinné záhrady alebo spolu tokov , rybníky alebo vodné záhrady .
  • A nízka údržba rastlina (Po odkvitnutí zrežte). Dávajte si pozor na škodcov, ako sú vošky, vinič, slimáky a skleníkový roztoč.
  • Odolné voči jeleňom!

Požiadavky

Otužilosť 5 – 8
Tepelné zóny 5 – 8
Klimatické zóny 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 15, 16, 17
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Primula – prvosienky
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
leto (skoro)
Výška 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 18' – 24' (45 cm – 60 cm)
Potreby vody Vysoká
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Zadržiava vlhkosť, zle odvodňuje
Charakteristika Zaslúžená rastlina, nápadná, polovečne zelená
Tolerancia Jeleň, mokrá pôda
Použitie v záhrade Postele a okraje,Bažinaté záhrady,Rybníky a potoky
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata