Passiflora caerulea 'Constance Eliott' (mučenka)

Passiflora caerulea 'Constance Eliott' (mučenka)

Mučenka 'Constance Eliott', 'Constance Eliott' modrá mučenka, 'Constance Eliott' mučenka, 'Constance Eliott' mučenka, 'Constance Eliott' mučenka


Jedna z najpopulárnejších mučeniek, ocenená Passiflora caerulea 'Constance Elliot' je energická, vždyzelená popínavá rastlina s voňavými a exotickými bielymi kvetmi v tvare hviezdy ozdobenými prstencom bielych špicatých vlákien. Po fascinujúcich kvetoch od konca leta do jesene nasledujú žlté až oranžové plody veľkosti vajíčka. Plody sú jedlé, ale nie veľmi chutné. Táto elegantná biela mučenka má tiež pekné listy hlboko laločnatých, lesklých, tmavozelených listov. Odolná a odolná 'Constance Elliot' bola vyšľachtená v roku 1800 a zachovala si všetko svoje čaro!

Mučenka, pôvodom z južnej Brazílie a Argentíny, je vždyzelená v tropickom podnebí, ale v chladných zimách je opadavá. Je známe, že prežije teploty až 5ºF (-15ºC), keď bola zem zamrznutá cez dve stopy! Kým v chladnom období odumrie k zemi, po silných mrazoch vyrastie z hlbokých koreňov.

  • Víťaz prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti pre jej pozoruhodné kvality.
  • Kvitne hojne počas väčšiny teplých mesiacov od od polovice leta do začiatku jesene
  • Prospieva v plné slnko alebo čiastočný tieň , v voľný piesčité alebo štrkové , vlhký , dobre odvodnené pôdy . Dobrá drenáž je nevyhnutná. Mierne na hnojivo a zalievajte hlboko, ale zriedkavo. Mučenky treba povzbudiť, aby siahali hlboko do zeme po vodu. To ich vedie k tomu, aby si vytvorili silný koreňový systém, ktorý ich udrží počas sucha a mrazov. Neposkytujte príliš veľa hnoja alebo kompostu, pretože to bude mať za následok bujný vegetatívny rast a slabé kvitnutie. V zime udržiavajte pôdu na suchej strane. Niektorí tolerancia sucha po založení.
  • Tento vinič, ktorý sa ľahko pestuje, môže rýchlo dorásť do dĺžky 20-30 stôp (6-9 m). Nesnažte sa trénovať svoju mučenku, aby bola príliš úhľadná a kompaktná. Konáre, ktoré môžu voľne visieť a trochu klesať, budú najviac naklonené kvitnutiu.
  • Výborná voľba pre treláže , steny , ploty, alebo tŕne . Perfektné v okraje na strane steny , mestské záhrady , chatové záhrady , stredomorské záhrady, a kontajnerov . Tento bezproblémový horolezec sa drží úponkami, takže nepoškodí murivo ani ploty!
  • Motýle majú mimoriadne radi mučenky.
  • Koncové púčiky môžu byť zaštipované, aby sa podporilo vetvenie.
  • Rozmnožujte semenami, polotvrdými odrezkami alebo vrstvením na jar alebo na jeseň.
  • Tento mučenkový vinič kvitne na novom raste a mal by byť rezaný koncom zimy alebo skoro na jar. Nie je potrebné pravidelné prerezávanie. Môže však byť potrebné orezanie, aby sa udržali na dostupnom priestore, pričom sa z dlhších výhonkov odstráni toľko, koľko je potrebné.
  • Požitie niektorých častí môže spôsobiť vážne nepohodlie

Požiadavky

Otužilosť 6 – 9
Tepelné zóny 6 – 9
Klimatické zóny 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, H1, H2
Typ rastliny Horolezci
Rodina rastlín Passiflora - mučenka
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
jeseň
Výška 20' – ​​30' (6m – 9m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka, priemerná
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Voňavá, záslužná rastlina, nápadná, vždyzelená, ovocie a bobule
Tolerancia Jeleň, sucho
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Altánky, pergoly, mreže,Terasa a kontajnery,Hranice na strane steny,Steny a ploty
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada

Sprievodcovia s Passiflora - Mučenka