Ilex opaca (Americká Holly)

Ilex opaca (Americká Holly)

Cezmína americká, Cezmína biela, Cezmína ostnatá, Cezmína vždyzelená, Cezmína vianočná, Cezmína vianočná


Krásne tvarovaný Ilex opaca (Cesmína americká) je vzpriamený, vždyzelený strom symetrického, hustého, pyramídového habitu so silnými, tuhými vetvami s kožovitými, tmavozelenými listami, 5-10 cm dlhými (5-10 cm), ozdobený chrbtom. - špičaté zuby. Ilex opaca je dvojdomý, so samčími a samičími kvetmi na samostatných stromoch. Na jar vytvára bohaté drobné zeleno-biele kvety, po ktorých nasleduje množstvo atraktívnych jasne červených bobúľ na opelených samičích stromoch. Mimoriadne nápadné, dozrievajú na jeseň, vydržia do zimy a oživia zimnú krajinu, pokiaľ ich nezožerú vtáky. Cezmína americká, ktorá poskytuje vynikajúci celoročný záujem, je populárna krajinná rastlina, ktorú možno použiť ako exemplár, v skupinách alebo ako vždyzelený živý plot. Ovocné konáre sú obľúbenou vianočnou ozdobou. Na produkciu atraktívnych červených bobúľ je potrebná samčia aj samičia rastlina.

  • Dorastá do výšky 15 – 30 stôp (450 – 900 cm) a šírky 10 – 20 stôp (300 – 600 cm). Cezmína americká je veľmi pomaly rastúci strom, ktorý pribúda len 15 cm za rok.
  • A plné slnko až polotieň ľubovník, táto rastlina sa najlepšie pestuje v priemer , trvalo vlhké , kyslý , dobre odvodnené pôdy . Dôležitá je výborná drenáž. Oceňuje popoludňajší tieň v horúcom letnom podnebí. Chráňte rastliny pred vysušujúcim zimným slnkom a vetrom.
  • Perfektné ako a exemplár rastliny alebo v zoskupení , živé ploty alebo základové výsadby . Konáre s červenými plodmi tvoria nádherné domáce dekorácie.
  • Dávajte pozor na baník cezmíny, roztočce, molice, šupiny, škvrnitosť listov, hnilobu listov, dechtovú škvrnitosť a múčnatku. Odolný voči jeleňom .
  • Rozmnožujte semenami v zime, polotvrdými odrezkami v lete alebo štepením koncom leta.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.
  • Pochádza z východných a stredných Spojených štátov, od Massachusetts po Floridu, na západ po Missouri a Texas.

Požiadavky

Otužilosť 5 – 10
Tepelné zóny 5 – 9
Typ rastliny Stromy
Rodina rastlín Ilex - Hollies
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 15' – 30' (4,5 m – 9 m)
Šírenie 10'-20' (3m - 6m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, nápadné, vždyzelené, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Missouri,Ohio,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia ílovitá pôda, jeleň
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Neformálne a Chata