Hydrangea anomala subsp. petiolaris (hortenzia popínavá)

Hydrangea anomala subsp. petiolaris (hortenzia popínavá)

Hortenzia popínavá, Hydrangea petiolaris, Hortenzia scandens Maxim.


Pochádza z Ázie, Hydrangea anomala subsp. petiolaris (hortenzia popínavá) je mohutná, veľká opadavá popínavá rastlina, ktorá sa drží vzdušnými korienkami pozdĺž stoniek. Hromady voňavých bielych kvetov držaných v sploštených strapcoch, až 8 palcov naprieč (20 cm), sa objavujú koncom jari až začiatkom leta. Každý zhluk, pripomínajúci krajkové kvety, pozostáva z drobných, krémovo-bielych až zeleno-žltých plodných kvetov v strede obklopených prstencom okázalých bielych sterilných kvetov. Na jar sa rozvinú listy srdcovitých, lesklých, bohatých tmavozelených listov dlhých až 10 cm, ktoré si zachovávajú svieži vzhľad počas celého leta a na jeseň sa sfarbujú do zlatožlta. Kmeň, ktorý je vystavený v zime, je rovnako atraktívny svojou červenohnedou odlupovacou kôrou na zrelých stonkách, ktorá dodáva zimnej krajine veľmi potrebný farebný nádych. Extrémne všestranný vinič s celoročným záujmom, ktorý vyzerá úžasne, keď sa šplhá po stene, keď ju oblieka do svojich pekných listov a jemných kvetov. Veľmi obľúbená a elegantná krajinná rastlina.

  • Víťaz prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti pre jej pozoruhodné kvality.
  • Dorastá do výšky 30 – 40 stôp (9 – 12 m) a šírky 5 – 6 stôp (150 – 180 cm). Pomalé zakladanie, ale potom dosť energické. Ak nie je podopretá, môže tento vinič vytvoriť rozľahlý ker, vysoký až 3-4 stopy (90-120 cm)
  • A čiastočný tieň až úplný tieň ľubovník, najlepšie sa pestuje v bohatý , vlhký , dobre odvodnené pôdy . Plné slnko sa toleruje, ak je zabezpečená stála vlhkosť. Neznáša horúce a vlhké podmienky.
  • ideálne na zakrytie nevzhľadných múrov a plotov. Efektívny lezec proti stenám. Vyzerá fantasticky pri lezení po altánkoch, plotoch alebo kmeňoch veľkých stromov.
  • Vynikajúca odolnosť voči chorobám. Dávajte pozor na vošky, chrobáka kapsidu, roztočca v skleníku a šupinu hortenziu
  • Propagujte vrstvením
  • Nie je potrebné pravidelné prerezávanie. Môže však byť potrebné orezávanie, aby sa táto rastlina udržala v dostupnom priestore. Po odkvitnutí zrežte.
  • Pochádza z Japonska a Južnej Kórey.
  • Pri požití môže spôsobiť mierne žalúdočné ťažkosti a kontakt s listami môže zhoršiť kožné alergie. Pri manipulácii používajte rukavice a iné ochranné prostriedky
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, A2, A3
Typ rastliny Horolezci
Rodina rastlín Hortenzie
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko, tieň
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 30' – 40' (9m – 12m)
Šírenie 5' – 6' (150 cm – 180 cm)
Medzery 72' (180 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Voňavá, záslužná rastlina, nápadná
Použitie v záhrade Hranice na strane steny
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata