Glandularia canadensis (Ružová vňať)

Glandularia canadensis (Ružová vňať)

Rose Vervain, Sweet William, Rose Mock Vervain, Glandularia drummondii, Glandularia lambertii, Kanadská Verbena, Kanadská Verbena var. atroviolacea, Verbena canadensis var. compacta, Verbena canadensis var. drummondii, Verbena canadensis var. grandiflora, Verbena canadensis var. lambertii, Verbena lambertii, Verbena ×oklahomensis


Glandularia canadensis (Rose Vervain) je zhluknutá, rozľahlá letnička alebo trvalka, ktorá sa môže pochváliť bohatými zhlukmi až 20 voňavých, ružovo-ružových až ružovofialových kvetov od konca jari do konca leta. Rose Vervain, ktorá kvitne svojim srdcom počas dlhej sezóny, priťahuje motýle a veľa opeľujúceho hmyzu. Hlboko laločnaté tmavozelené lístie vytvára krásnu fóliu pre nápadné kvety. Rose Vervain sa môže rýchlo šíriť cez stonky, ktoré objímajú zem, zakoreňujúce v uzloch, kde sa dotýkajú zeme, a vytvárajú pekný, aromatický pôdny kryt. Táto rastlina sa správa ako jednoročná, kde sú zimy tuhé, inde ako trvalka. Glandularia canadensis je skvelá pre skalky, slnečné okraje, obnovy krajiny, vlečenie cez skalné steny alebo kaskády z kontajnerov.

  • Dorastá do výšky 6-18 palcov (15-45 cm) a 12-24 palcov na šírku (30-60 cm). V ideálnych pestovateľských podmienkach sa vysieva samostatne.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko až polotieň , v priemer , suché až stredné , dobre odvodnené pôdy . Dôležitá je výborná drenáž. Počas suchého leta zalievajte, aby ste zabránili strate listov. V zime mulčujte, aby ste predišli zamrznutiu.
  • Skvelý kandidát na hranice alebo skalky a poskytuje ohromujúci efekt, keď zasadil veľa . Atraktívna ako a zemný kryt , je tiež ideálny pre obruba , kontajnerov alebo závesné košíky .
  • Ľahko sa pestuje , odolný voči väčšine chorôb a škodcov , toto nízka údržba rastlina je tiež toleruje sucho, teplo, suchú a kamenistú pôdu . Dávajte pozor na múčnatku a roztoče.
  • Rozmnožujte sa delením koreňov, semenami zasiatymi na jar alebo na jeseň, odrezkami z mäkkého dreva.
  • Pochádza zo Spojených štátov, z Illinois na juh do centrálneho Texasu, na západ do Colorada, na východ do Virginie a Floridy.

Požiadavky

Otužilosť 5 – 9
Klimatické zóny 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, H1, H2
Typ rastliny Letničky, trvalky
Rodina rastlín Verbena
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
Výška 6' – 2' (15 cm – 60 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 24' (60 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Ohio,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Pennsylvánia,Skalnaté hory,Colorado,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Sucho, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Banky a svahy,Postele a okraje,Lemovanie,Zemné kryty,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Pobrežná záhrada,Štrk a skalka,Neformálne a Chata