Fragaria 'Allstar' (Júnová jahoda)

Fragaria 'Allstar' (Júnová jahoda)

Júnová jahoda 'Allstar', Jahoda 'Allstar'


Fragaria 'Allstar' (Junebearing Strawberry) sa neustále dobre darí od východu po stred stredozápadu a je medzisezónnym kultivarom produkujúcim jedny z najväčších jahôd. Lesklé a pevné, sú sladké a šťavnaté. Päťlupienkové biele kvety zdobené žltými stredmi sa objavujú skoro na jar a ustupujú veľkým červeným bobuľám, ktoré dozrievajú približne v júni, odtiaľ názov. Nesmierne populárne, júnovci produkujú najväčšie jahody, a to v priebehu 2-3 týždňov. „Allstar“ je vysoko odolný voči červenej stéle, so strednou odolnosťou voči vädnutiu Verticillium. V oblastiach bez mrazu môže zostať vždyzelený.

Jahodový záhon je očarujúci svojimi malými kopčekmi sviežich, zelených, skladaných listov, ktoré ukrývajú visiace, rubínovo-červené plody, ktoré si žiadajú zber a vychutnávanie. Túto júnovú jahodu možno úspešne pestovať aj v nádobe. Vynikajúce na koláče, čerstvé jedlo a džemy.

Odrody jahôd sa delia na skorú sezónu, strednú sezónu a neskorú sezónu. Výberom odrôd jahôd, ktoré produkujú v rôznych častiach sezóny, si môžete predĺžiť úrodu a užívať si čerstvé jahody dlhší čas.  • Dorastá do výšky 6-9 palcov (15-22 cm) a 12-18 palcov na šírku (30-45 cm).
  • A plné slnko ľubovník, táto rastlina sa najlepšie pestuje v úrodný , vlhký , dobre odvodnené pôdy . Vysádzajte v jednoduchých alebo dvojitých radoch 18-24 palcov medzi rastlinami (45-60 cm) a 36-48 palcov medzi riadkami (90-120 cm).
  • Jahody sú náchylné na niekoľko problémov, ako sú choroby listov, koreňové hniloby (červená stéla, čierna koreňová hniloba), ovocné hniloby (antraknóza, hniloba kože), verticiliové vädnutie, sivá pleseň, vírusy a pripáleniny. Príležitostnými hmyzími škodcami sú chrobáky, roztoče, vošky, listonohy, slimáky, háďatká a jarabiny.
  • Rozmnožovanie: Odstráňte a presaďte behúne.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 8
Tepelné zóny 1 – 8
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, A1, A2, A3, H1, H2
Typ rastliny Ovocie
Rodina rastlín Fragaria - Jahody
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
leto (skoro)
Výška 6' – 9' (15 cm – 22 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 18' – 24' (45 cm – 60 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Vysoká
Typ pôdy Hlina
pH pôdy Neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Semi-evergreen, ovocie a bobule
Tolerancia Jeleň
Priťahuje Vtáky
Použitie v záhrade Terasa a kontajnery

Sprievodcovia s Fragaria - Jahody