Encelia farinosa (Krehký krík)

Encelia farinosa (Krehký krík)

Brittlebush, Brettle Bush, Goldhills, Kadidlo, Encelia farinosa var. farinosa, Encelia farinosa var. phenicodonta, Encelia farinosa var. radiánov


Encelia farinosa (Brittlebush) je stredne veľký zaoblený ker s krehkými vetvami s dlhými, oválnymi, chlpatými listami. Na začiatku jari bledozelené, do leta sa listy stávajú zamatovo biele. Čím je slnečnejšie a suchšie, tým sú listy belšie. Kvitnúce vo voľne rozkonárených strapcoch, hojnosť žiarivo žltých kvetov podobných sedmokráskam, 2 palce naprieč (5 cm), sú nesené na dlhých stopkách a vznášajú sa vysoko nad listnatými stonkami. Bohaté na nektár priťahujú včely a motýle. Malé vtáky priťahujú hlavy semien. Listy aj kvety sa tvoria vždy, keď sú vodné pomery priaznivé. Môže sa to stať kedykoľvek od novembra do mája. V podmienkach extrémneho sucha sa Brittlebush stáva nečinným a listy opadávajú. Hlboké namočenie každých pár mesiacov stačí na to, aby spôsobilo nával kvetov. Brittlebush, ktorý pochádza z juhozápadu USA, je celkom pekný pohľad, keď vybuchne svojimi striekajúcimi, žiarivo žltými kvetmi. Encelia farinosa, ktorá si vyžaduje len minimálnu starostlivosť, aby vyzerala čo najlepšie, je skvelou voľbou pre zmiešané okraje alebo trvalkové záhony vo vodných záhradách. Jeho stonky vyžarujú vonnú živicu, ktorá sa používala ako kadidlo v kostoloch v Baja California, odtiaľ pochádza aj všeobecný názov incienso.

  • Dorastá do výšky a šírky 2-4 stopy (60-120 cm). Bude znovu zasiať v záhrade.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko , v piesková , skalnatý , dobre odvodnené pôdy . V lete po prvom roku zalievajte raz za mesiac. to je odolný voči suchu .
  • Skvelé pre brehy a svahy (kontrola erózie), rodné záhrady , základové výsadby , projekty obnovy púšte , púštne kvetinové záhrady, alebo ako a kvitnúci akcent .
  • Vo všeobecnosti bez škodcov a chorôb . V zle odvodnenej pôde sa môže vyskytnúť hniloba koreňov.
  • Koncom jari zrežte na úroveň blízko zeme.
  • Rozmnožujte semenami alebo odrezkami.
  • Pochádza z Arizony, Kalifornie, Havaja, Nevady a Utahu.

Požiadavky

Otužilosť 8 – 11
Klimatické zóny 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Kríky
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Zima
Výška 2' – 4' (60 cm – 120 cm)
Šírenie 2' – 4' (60 cm – 120 cm)
Medzery 48' (120 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Skalnaté hory,Utah,Juhozápad,Nevada,Arizona
Tolerancia Sucho, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Banky a svahy,Postele a okraje
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata