Cotinus coggygria 'Royal Purple' (Smokebush)

Cotinus coggygria 'Royal Purple' (Smokebush)

Smokebush 'Royal Purple', Smoketree 'Royal Purple', Euroázijský Smokebush 'Royal Purple', Smoke Bush 'Royal Purple', Smoke Tree 'Royal Purple', Rhus Cotinus 'Royal Purple'


Ocenený Cotinus coggygria 'Royal Purple' (Smokebush) je huňatý veľký opadavý ker, ktorý sa vyznačuje atraktívnym olistením zaoblených listov. Na jar vznikajú sýto gaštanovočervené listy, v lete dozrievajú do hlbokej vínovej fialovej farby a na jeseň sú červenšie. Veľké, perovité ružové chocholy kvetov, ktoré sa objavujú koncom jari, pokrývajú rastlinu počas leta nadýchanými, zahmlenými „dymovými“ obláčikmi. Pri hromadnom prezeraní majú jemný „dymový“ vzhľad, odtiaľ pochádza aj všeobecný názov Smoketree alebo Smokebush. Veľkolepý akcentný ker s veľmi dlhou sezónou záujmu.

  • Víťaz prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskou záhradníckou spoločnosťou.
  • Rastie so vzpriameným a otvoreným habitusom s viacerými vetvami, do výšky 10 – 15 stôp (300 – 450 cm) a šírky 15 – 20 stôp (450 – 600 cm).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo čiastočný tieň , v priemer , stredná , dobre odvodnené pôdy . Najlepšie sfarbenie listov sa dosiahne na plnom slnku. Smoketree nie je náročný na pôdy za predpokladu, že nie sú premočené alebo mokré. Dobrá drenáž je nevyhnutná. Tolerujú sa chudobné, skalnaté pôdy. Počas vegetačného obdobia udržiavajte pôdu rovnomerne vlhkú a naneste 3-5 cm vrstvu mulča, aby ste pomohli udržať vlhkosť. Odolný voči suchu , po založení.
  • Prakticky bez škodcov a chorôb dávajte si však pozor na verticiliové vädnutie. Jeleň tolerantný .
  • Smoketree je vynikajúcou voľbou ako a jeden exemplár rastliny , nahromadené okraje kríkov, alebo ako neformálne živý plot alebo obrazovka ochrany osobných údajov .
  • Koncom zimy alebo skoro na jar silne zrežte, aby ste podporili rast nových výhonkov a zvýraznili krásne sfarbenie listov odrôd s fialovými listami. Všimnite si, že takéto tvrdé prerezávanie pri kontrole veľkosti rastliny sa uskutoční na úkor bohatého kvitnutia.
  • Rozmnožujte odrezkami z polotvrdého dreva

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Tepelné zóny 3 – 9
Klimatické zóny 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Kríky
Rodina rastlín Cotinus - Smoke Trees
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 10' - 15' (3 m - 4,5 m)
Šírenie 15'-20' (4,5 m – 6 m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Sušené aranžmány, rezané kvety, záslužná rastlina, nápadné
Tolerancia Ílovitá pôda, jeleň, sucho
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka