Cornus alba 'Siberian' (drieň tatarský)

Cornus alba 'Siberian' (drieň tatarský)

Svíb tatársky 'Siberia', drieň červenokorý 'Siberia', drieň biely 'Siberia', drieň sibírsky 'Siberia', Cornus alba var. Cornus alba 'Westonbirt', Cornus siberica, Cornus siberica 'Westonbirt'


Ocenený Cornus alba 'Sibirica' (Tatársky drieň), známy svojimi úžasnými žiarivo koralovo červenými stonkami v zime, je stredne veľký, šťavnatý, opadavý ker tvoriaci húštinu žiarivo červených stoniek, ktoré sa v zime menia na jasne karmínové. Často sú početné, krásne vyžarujú zo základne kríka. Zhluky drobných žltkastobielych kvetov s plochým vrcholom, 6 cm široké, sa objavujú koncom jari a niekedy sporadicky kvitnú v lete. Hoci nie sú obzvlášť nápadné, priťahujú motýle a opeľovače a v lete ustupujú zhlukom modrobielych bobúľ, ktoré nenásytne požierajú vtáky. Letné lístie pozostáva z eliptických až vajcovitých, stredne až tmavozelených listov, ktoré sa na jeseň sfarbujú do žiarivo purpurovo-červenej farby. Tento tatarský drieň, oceňovaný pre svoju ohromujúcu jesennú farbu, atraktívne bobule a živé červené stonky, je veľkolepým doplnkom záhrady počas väčšiny ročných období. Cornus alba 'Sibirica' určite dodáva WOW! do zimnej krajiny.

  • Príjemca prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti.
  • Dorastá do výšky 4-7 stôp (120-210 cm) a 3-5 stôp naprieč (90-150 cm).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko do čiastočný tieň , v organicky bohaté , stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Nie je náročný na pôdy, ak sú udržiavané rovnomerne vlhké a dobre odvodnené. Toleruje mnoho podmienok, vrátane vlhké pôdy , suché pôdy , a chudobné pôdy .
  • Vyzerá veľkolepo, keď je zložený, aby zdôraznil a zdôraznil červenú farbu stonky v chladnom období. Skvelá voľba pre hranice kríkov , ako neformálne živý plot alebo zástenu , pre základové výsadby , brehy a svahy (kontrola erózie), alebo vysadené v naturalistické výsadby kde sa môže voľne šíriť a vytvárať húštiny.
  • Keď je ker stresovaný, je náchylný na choroby, vrátane antraknózy drieňovej, múčnatke, škvrnitosti listov, rakovine, hnilobe koreňov a plesni na listoch a vetvičkách. Je náchylnejší na choroby v horúcom letnom podnebí (južne od zóny 7 USDA). Odolné voči jeleňom a králikom .
  • Aj keď sa prerezávanie nevyžaduje, je potrebné poznamenať, že najlepšia farba zimnej stonky sa objaví na novom raste. Pre čo najlepšie zobrazenie odrežte stonky v rovine so zemou každé 2-3 roky skoro na jar, keď začnú púčiky listov napučiavať. Tento radikálny rez však znamená, že na niekoľko týždňov budete mať v záhrade holé miesto a budú vám chýbať krémovo biele kvety alebo atraktívne bobule, pretože sa tvoria až v druhom roku rastu. Prípadne, ak sa silné prerezávanie zdá byť príliš namáhavé, môže sa na začiatku jari každého roka orezať štvrtina alebo jedna tretina najstarších stoniek, aby sa stimuloval rast nových stoniek.
  • Rozmnožujte odrezkami z tvrdého dreva. Ak je koloniálne šírenie nežiaduce, okamžite odstráňte koreňové výhonky.
  • Cornus alba je druh drieňovitého dreva pochádzajúceho z východnej a strednej Ázie. Vo veľkej miere sa pestuje ako okrasná rastlina, ktorej dostupné kultivary boli vybrané pre ich zimné žiarivé farby.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 7
Tepelné zóny 1 – 8
Klimatické zóny 1A, 1B, 2A, 2B, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, A2, A3
Typ rastliny Kríky
Rodina rastlín Cornus – drieňovité
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 4' – 7' (120 cm – 210 cm)
Šírenie 3' – 5' (90 cm – 150 cm)
Medzery 36' – 60' (90 cm – 150 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Rastlina za zásluhy, nápadná, ovocie a bobule
Tolerancia Jeleň, králik, suchá pôda, mokrá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Banky a svahy,Postele a okraje,Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Préria a lúka,Tradičná záhrada