Coreopsis rosea (ružové kliešte)

Coreopsis rosea (ružové kliešte)

Ružový koreopsis, ružový kliešť, ružový kliešť


Coreopsis rosea (ružový kliešť) je známy svojou dlhou nepretržitou dobou kvitnutia a je vzpriamená rhizomatózna trvalka, ktorá tvorí husté, huňaté trsy vzdušných, trávovitých, svetlozelených listov s jemnou štruktúrou. V lete a začiatkom jesene vyrastá na krátkych stonkách množstvo hviezdicových ružovo-ružových kvetov s priemerom až 2,5 cm. Ich zlatý stredový disk poskytuje pekný kontrast k 8 bohatým ružovým kvietkom. Kvitnúci ružový kliešť je krásny pohľad v záhrade so vzdušnými kopcami jemných nitkovitých listov pokrytých krásnymi kvetmi. Tento druh Coreopsis, ktorý sa ľahko pestuje a je relatívne bez škodcov a chorôb, môže vytvoriť skvelú kolóniu a veľmi dobre dopĺňa ostatné letničky a trvalky. Na rozdiel od väčšiny ostatných coreopsis táto rastlina neznáša suchú pôdu ani teplo.

  • Dorastá do výšky 18-24 palcov (45-60 cm) a 24-36 palcov na šírku (60-90 cm). Môže sa agresívne šíriť plazivými podzemkami a vytvárať pôdny kryt.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko v piesková , trvalo vlhké , mierne kyslé , dobre odvodnené pôdy .
  • Veľmi všestranný, je vítaným doplnkom hranice , skalky , chatové záhrady , a naturalizovaných oblastiach . Účinná ako akcentujúca rastlina, zemný kryt (malá plocha), cesta alebo terasa obruba a veľkolepé v hromadné výsadby .
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Korunná hniloba sa môže vyskytnúť, ak sa pestuje v zle odvodnených pôdach. Odolný voči jeleňom .
  • Odumretie odkvitnutých kvetov podporí nové kvitnutie, hoci to môže byť únavné. Strihanie koncom leta by malo pomôcť upratať rastlinu a podporiť jesenné rozkvitnutie. Na konci sezóny zrežte na úroveň zeme.
  • Ľahko sa pestuje zo semien. Dospelé rastliny je možné zvýšiť delením.
  • Pochádza z vlhkých piesočnatých pôd pozdĺž vodných okrajov v pobrežných nížinných oblastiach od Nového Škótska po Maryland.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Tepelné zóny 1 – 8
Klimatické zóny 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Coreopsis
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
jeseň
Výška 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 24' – 36' (60 cm – 90 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Severovýchod,Delaware,Massachusetts,Maryland,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Juhovýchodná,Gruzínsko,Južná Karolína
Tolerancia Jeleň, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Lemovanie,Zemné kryty
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Préria a lúka