Coreopsis grandiflora 'Sun Up' (kliešte)

Coreopsis grandiflora 'Sun Up' (kliešte)

Tickseed 'Sun Up', Sun Up Tickseed


Coreopsis Grandiflora 'Sun Up' je kompaktná trvalka, ktorá vytvára množstvo žiarivých zlatožltých polodvojitých kvetov, ozdobených niekoľkými radmi nádherne nariasených okvetných lístkov. Toto je jeden z prvých Coreopsis, ktorý kvitne, začína koncom jari a pokračuje až do konca leta, ak sa odstránia odrastené výhonky kvetov. Kvety nesú na vzpriamených stonkách, ktoré sa jemne hojdajú vo vánku na jemne delených listoch. Táto húževnatá rastlina má vynikajúcu odolnosť voči teplu a suchu, keď sa usadí. Ideálne pre malé záhrady a nádoby.

  • Dorastá do výšky 10-12 palcov (25-30 cm) a 12-14 palcov naprieč (30-35 cm)
  • Preferuje plné slnko ale toleruje čiastočný tieň (konkrétne v horúcich letných oblastiach) a užíva si suchá až stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Darí sa mu v chudobných, piesočnatých alebo skalnatých pôdach a je sucho tolerantný .
  • Ľahko sa pestuje , pomerne bez škodcov a chorôb , tento Coreopsis je obľúbený včely a motýle ale je jeleňmi ignorovaná .
  • Veľmi všestranný, je vítaným doplnkom hranice , chatové záhrady a darí sa mu skvele kontajnerov . Účinný ako an akcentná rastlina a veľkolepé v hromadné výsadby .
  • Odumretie odkvitnutých kvetov podporí nové kvitnutie, hoci to môže byť únavné. Strihanie počas leta (po prvom spláchnutí kvetov) by malo pomôcť upratať rastlinu a podporiť jesenné kvitnutie.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Tepelné zóny 1 – 11
Klimatické zóny 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, H1, H2
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Coreopsis
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
Výška 10' – 1' (25 cm – 30 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 12' (30 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Tolerancia Jeleň, sucho, králik, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Terasa a kontajnery,Malé záhrady
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Pobrežná záhrada,Neformálne a Chata,Préria a lúka