Coreopsis auriculata 'Nana' (kliešte)

Coreopsis auriculata 'Nana' (kliešte)

Kliešť trpasličí 'Nana', kliešť klasnatý 'Nana', kliešť laločnatý 'Nana', myšie ucho Coreopsis 'Nana'


Coreopsis auriculata 'Nana' (kliešť laločnatý) je známy svojim trpasličím habitom a je kompaktná trvalka tvoriaca hustú, huňatú, pomaly sa rozširujúcu rohož sýtozelených listov. Každý vajcovitý až kopijovitý list má pár malých bočných lalokov, ktoré sa podobajú myšacím ušiam, odtiaľ pochádza aj všeobecný názov. Bohato kvitnúce od skorej jari do začiatku leta, brilantné zlatožlté kvety s priemerom 5 cm sa týčia vysoko nad listami. Pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov podporí kvitnutie počas leta až do jesene. Odoláva letným horúčavám a vlhkosti, tento Coreopsis je ideálny pre okraje a lemovanie.

  • Dorastá do výšky 6-9 palcov a šírky (15-22 cm). V optimálnych pestovateľských podmienkach sa táto stolonitá trvalka pomaly šíri podzemnými behúňmi, aby vytvorila atraktívnu výsadbu, až 2 stopy širokú (60 cm) za rok, ale šírenie sa dá ľahko kontrolovať.
  • Preferuje plné slnko a užíva si stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Rastliny tolerujú vlhkosť a niektoré suché podmienky, ale nie sú tak odolné voči suchu ako niektoré iné druhy Coreopsis.
  • Ľahko sa pestuje , tento Coreopsis je obľúbený motýle ale je jeleňmi ignorovaná .
  • Je to vítaný doplnok k hraničných frontoch , naturalizovaných oblastiach alebo chatové záhrady . Najlepšie v skupiny alebo hromadne .
  • Odumretie odkvitnutých kvetov podporí nové kvitnutie, hoci to môže byť únavné. Strihanie počas leta (po prvom spláchnutí kvetov) by malo pomôcť upratať rastlinu a podporiť jesenné rozkvitnutie.
  • Pochádza z juhovýchodu USA od Virgínie po Floridu a Mississippi.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Coreopsis
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 6' – 9' (15 cm – 22 cm)
Šírenie 6' – 9' (15 cm – 22 cm)
Medzery 9' (22 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Okázalý
Tolerancia Jeleň, suchá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Lemovanie
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka