Columbia Lily

Columbia Lily

Columbia Lily, Columbian Lily, Oregon Lily, Wild Tiger Lily, Lilium canadense var. parviflorum, skupina druhov a kultivarov druhov


Lilium columbianum (Columbia Lily), cenené pre svoje dlhé obdobie kvitnutia, je vzpriamená cibuľová trváca ľalia s nerozvetvenou stonkou nesúcou zákruty kopijovitých listov, dlhých 5-10 cm. Od začiatku leta do jesene, v závislosti od miesta, sú nápadné visiace až kývajúce kvety, 6 cm dlhé, s farbami od žltej cez oranžovú až po červenkastú, voľne usporiadané do strapcovitého strapca. Nádherné kvety pripomínajúce tureckú čiapku s kališnými lístkami a okvetnými lístkami, ktoré sú zdobené množstvom červenkastých až gaštanových škvŕn. Šesť namáhaných tyčiniek pridáva ďalšiu príťažlivosť. Plodné kvety produkujú semenné tobolky, ktoré obsahujú početné malé sploštené semená. Tie sú rozptyľované vetrom, keď sa kapsula otvára. Úžasne dekoratívne, Lilium columbianum je pomerne plodné, pretože zrelé cibuľky môžu produkovať až 20 kvetov na stonke. Lilium columbianum, pôvodom zo západnej Severnej Ameriky, možno nájsť v prériách, okrajoch lesov, lesných otvoroch a lúkach. Jeho veľká biela vajcovitá cibuľka bola používaná na jedlo (varená, dusená, sušená a konzumovaná surová), ako korenie a do polievok mnohými kmeňmi severozápadného Pacifiku. Columbia Lily nie je voňavá. Táto odroda ľalie, atraktívna pre motýle a kolibríky, sa rok čo rok vracia. Je to pútavý doplnok do záhrady.

  • Dorastá do výšky 2-4 stopy (60-120 cm) a 12-18 palcov na šírku (30-45 cm).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo čiastočný tieň v vlhký , úrodný , kyslé až neutrálne dobre odvodnené pôdy .
  • Rozmnožuje sa pomocou cibuľových šupín alebo ofsetov alebo semien. Vysievajte vonku v lete, aby nasledujúcu jar vyklíčili. Kvitnutie sadeníc trvá niekoľko rokov.
  • Toxický pre mačky (hoci nie pre psov alebo iné známe druhy).
  • Táto Lily je členom skupiny Druhy a kultivary druhov Rozdelenie (IX), ktorý zahŕňa všetky druhy a ich poddruhy, odrody, formy a kultivary z nich vybrané (okrem tých, ktoré pochádzajú z formosanum, longiflorum, philippinense a wallichianum). Existuje 9 rôznych druhov ľalií klasifikovaných Royal Horticultural Society. A všetky sú skutočnými pútačmi!
  • Pochádza zo západnej Severnej Ameriky vrátane Britskej Kolumbie, Kalifornie, Idaha, Oregonu a Washingtonu.

Zistite, ako pestovať ľalie a starať sa o ne

Mimoriadne okázalé a exoticky vyzerajúce ľalie dodávajú krajine drámu svojimi bohatými, jasnými farbami, elegantnými a jemnými tvarmi a svojou nebeskou vôňou! Naučte sa, ako sa o ne starať...Čítaj viac


Požiadavky

Otužilosť 5 – 9
Klimatické zóny 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 14, 15, 16, 17, 18, 19
Typ rastliny Cibuľoviny, trvalky
Rodina rastlín Lilium - Ľalie
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 2' – 4' (60 cm – 120 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 12' – 18' (30 cm – 45 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington
Priťahuje Vtáky, Motýle, Kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka