Cleome isomeris (Bladderpod)

Cleome isomeris (Bladderpod)

Bladderpod, Bladderpod Spiderflower, Bladderbush, Burro-Fat, Isomeris arborea, Peritoma arborea, Isomeris arborea var. angustata, Isomeris arborea var. globosa, Isomeris arborea var. insularis


Cleome isomeris (Bladderpod) je viacrozvetvený vždyzelený ker pýšiaci sa okázalými koncovými strapcami žltých kvetov s dlhými tyčinkami, ktoré vyžarujú z každého kvetu a vyčnievajú von. Kvety plné nektáru priťahujú rozmanité spektrum opeľovačov vrátane pôvodných včiel, motýľov a kolibríkov. Kvitnúce počas primerane dlhého obdobia, od zimy do začiatku leta, kvety vyrastajú na bohato rozvetvených stonkách lemovaných zloženými, striedavými, svetlozelenými listami rozdelenými do troch lístkov. Listy sú po rozdrvení silne aromatické. Kvety ustupujú zaujímavým mäsitým zeleným strukom, dlhým 5 cm, ktoré visia na krátkych stopkách. Plody obsahujú 5 až 25 semien podobných hrachu, ktoré sú jedlé. Kvety a struky semien sa môžu objaviť na stonke súčasne, čo pridáva na šarme a zaujímavosti rastliny. Bladderpod, ktorý je známy svojimi atraktívnymi a dlhotrvajúcimi kvetmi, jasnou farbou, nízkou potrebou vody, ohňovzdornosťou a suchu, môže byť vysadený v slnečných vodnatých krajinách. Odporúča sa pre záhrady s divokými kvetmi a opeľovacie záhrady, pretože poskytuje zdroje pre mnoho pôvodných včiel a iného hmyzu počas dlhého obdobia kvitnutia.

  • Dorastá do výšky a šírky 2-6 stôp (60-180 cm).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko vo väčšine dobre odvodnené pôdy . Darí sa mu v piesočnatých pôdach. Po založení je potrebné veľmi malé zavlažovanie. Dobre prispôsobený púštnym podmienkam a alkalickým pôdam, toleruje sucho a vysokú úroveň slanosti.
  • Ideálny doplnok k stredomorské záhrady , opeľovacie záhrady , poľné kvetinové záhrady , a naturalizovaných oblastiach . Dobré na suché svahy , stabilizácia banky alebo ako an neformálny živý plot alebo nízka obrazovka. Vytvára atraktívnu nízku až strednú výplň púštne záhrady.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Odolný voči jeleňom.
  • Po odkvitnutí zostrihajte späť, aby ste získali plnší tvar.
  • Rozmnožujte semenami (bez ošetrenia).
  • Pochádza z Arizony, Kalifornie, Baja California.

Požiadavky

Otužilosť 8 – 11
Klimatické zóny 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Kríky
Rodina rastlín Cleome - Pavúčie kvety
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
leto (skoro)
Zima
Výška 2' – 6' (60 cm – 180 cm)
Šírenie 2' – 6' (60 cm – 180 cm)
Medzery 48' – 72' (120 cm – 180 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Nápadné, Evergreen
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Juhozápad,Arizona
Tolerancia Jeleň, sucho, soľ
Priťahuje Vtáky, Motýle, Kolibríky
Použitie v záhrade Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Préria a lúka