Clematis lasiantha (Chaparral Clematis)

Clematis lasiantha (Chaparral Clematis)

Pipestem Clematis, Pipestems, Chaparral Clematis


Clematis lasiantha (Chaparral Clematis) je robustná, drevitá, opadavá popínavá rastlina s nápadnými strapcami krémovo-bielych kvetov, širokými 2,5 cm, od skorej jari do začiatku leta (v závislosti od geografickej polohy). Kvety sú také bohaté, že takmer pokrývajú lístie perovito zložených listov zdobených 3-5 lístkami. Aj po odkvitnutí zostáva tento vinič príťažlivý vďaka hodvábnym chocholovitým semenám, ktoré zanechávajú okoloidúce samičie kvety, čím poskytuje zimný záujem. Je opadavý a v chladných zimách môže úplne odumrieť, ale na jar sa znovu objaví. Široko prispôsobivý, húževnatý, odolný voči suchu a chorobám, Chaparral Clematis môže byť trénovaný na mriežke alebo môže vyliezť na strom. Je to tiež dobrá voľba pre pôvodné rastlinné záhrady alebo zatienené, skalnaté, dobre odvodnené svahy. Chaparral Clematis, ktorý rastie v pobrežných oblastiach a na úpätí pohoria Sierra v Kalifornii na juh do Baja California, sa prirodzene vyskytuje v lesoch a krovinatých oblastiach v kaňonoch a blízko potokov.

  • Dorastá do dĺžky 8-20 stôp (2-6 m).
  • Prospieva v dobre odvodnené pôdy z rozloženej žuly, piesku alebo hliny, v plné slnko až polotieň . V ideálnom prípade Clematis uprednostňuje mať „hlavy na slnku a nohy v tieni“. Bude tolerovať plný tieň , ale môže rásť pomalšie. Vo veľmi suchých a horúcich oblastiach poskytnite popoludňajší tieň a mulč, aby korene zostali chladné. Letnú vodu znáša až 1x za mesiac, ale pri správnom umiestnení by ju nemal potrebovať. Po založení odolná voči suchu.
  • Tento Clematis patrí medzi tretia skupina Clematis - skupina zahŕňajúca plamienok, ktorý kvitne koncom leta na raste vytvorenom v tomto období. Mali by byť prerezané koncom zimy alebo skoro na jar a vyžadujú si „tvrdé prerezávanie“: jednoducho odrežte stonky na pár silných púčikov asi 1 stopu. (30 cm) nad úrovňou zeme pred začiatkom rastu skoro na jar. Zrežte ihneď po odkvitnutí tam, kde samy vysievajú sadenice problémom.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Odolný voči jeleňom.
  • Rozmnožovanie semenami, odrezkami z mäkkého alebo tvrdého dreva.
  • Všetky časti tejto rastliny sú jedovaté. Silná bolesť v ústach pri požití, podráždenie pokožky pri dotyku alebo vdýchnutí.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.
  • Pochádza z Kalifornie.

Ako horolezci, Clematis sú neprekonateľné svojou dlhou kvitnúcou prítomnosťou, bohatou rozmanitosťou tvarov kvetov, širokou škálou farieb a tolerancií z hľadiska expozície a klímy. Niet divu, že sú také populárne! Od objímačov stromov až po odrody v nádobách, pre každú záhradu existuje Clematis a kvety na takmer každý mesiac v roku! Členovia čeľade Ranunculaceae, zahŕňajú viac ako 300 druhov a stovky hybridov. Rok čo rok vytvárajú v záhrade úchvatnú farebnú šou, či už cvičené výlučne na stenách, altánkoch alebo mrežách, alebo pestované v spojení s inými horolezcami. Sú rozdelené do 3 skupín, ktoré určujú, ako sa majú strihať. Pravidelný rez plamienok je dôležitý, pretože podporuje silný rast a kvitnutie, ako aj harmonickú rastlinu. Ak sa plamienok nestrihá, môže sa zmeniť na množstvo zamotaných stoniek s holou základňou a kvetmi vysoko nad úrovňou očí.


Požiadavky

Otužilosť 8 – 10
Klimatické zóny 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Horolezci
Rodina rastlín Clematis
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko, tieň
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
leto (skoro)
Výška 8' – 20' (240 cm – 6 m)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 24' – 36' (60 cm – 90 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia
Tolerancia Ílovitá pôda, jeleň, sucho
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Altánky, pergoly, mreže,Banky a svahy,Steny a ploty
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka