Clematis 'Jan Lindmark' (Atragene Group)

Clematis 'Jan Lindmark' (Atragene Group)

Clematis macropetala 'Jan Lindmark', Clematis alpina 'Jan Lindmark'


Clematis 'Jan Lindmark', najskorší kvitnutý hybrid Clematis macropetala, je opadavý šplhavec s dvojitými, fialovofialovými, kývavými kvetmi zdobenými štíhlymi sepalmi. Mierne skrútené sepaly sa doširoka otvárajú a odhaľujú kontrastné biele srdce. Kvitnúce v polovici až neskorej jari, po kvetoch nasledujú veľmi okrasné, našuchorené, striebristé semená, ktoré zostávajú na rastline počas leta a jesene, čím dodávajú ďalší záujem. Tento energický a plodný plamienok s malými kvetmi je skvelou voľbou ako pôdopokryvná rastlina a vyzerá očarujúco kaskádovito nad pergolou, múrom alebo záhradným plotom. Krásne, keď sa rozprestiera aj cez veľké kríky.

  • Prospieva v vlhký , dobre odvodnené pôdy , v plné slnko alebo čiastočný tieň . V ideálnom prípade Clematis uprednostňuje mať „hlavy na slnku a nohy v tieni“. Korene udržujte v chlade a tieni inými rastlinami alebo pridajte vrstvu kamienkov alebo plochých kameňov na základňu.
  • Tento odolný plamienok môže rýchlo dorásť do dĺžky 8-12 stôp (240-360 cm).
  • Rozmnožujte vrstvením alebo odrezkami z polotvrdého dreva
  • Tento Clematis patrí medzi prvá skupina Clematis - skupina zahŕňajúca skoré plamienok, ktorý kvitne na výhonkoch vytvorených v minulom lete: Nevyžaduje sa pravidelný rez. Po odkvitnutí ich stačí vyčistiť.
  • Pochádza z Ázie
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.

Ako horolezci, Clematis sú neprekonateľné svojou dlhou kvitnúcou prítomnosťou, bohatou rozmanitosťou tvarov kvetov, širokou škálou farieb a tolerancií z hľadiska expozície a klímy. Niet divu, že sú také populárne! Od objímačov stromov až po odrody v nádobách, pre každú záhradu existuje Clematis a kvety na takmer každý mesiac v roku! Členovia čeľade Ranunculaceae, zahŕňajú viac ako 300 druhov a stovky hybridov. Rok čo rok vytvárajú v záhrade strhujúcu farebnú šou, či už cvičené výlučne na stenách, altánkoch alebo mrežách, alebo pestované v spojení s inými horolezcami. Sú rozdelené do 3 skupín, ktoré určujú, ako sa majú strihať. Pravidelný rez plamienok je dôležitý, pretože podporuje silný rast a kvitnutie, ako aj harmonickú rastlinu. Ak sa plamienok nestrihá, môže sa zmeniť na množstvo zamotaných stoniek s holou základňou a kvetmi vysoko nad úrovňou očí.


Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Tepelné zóny 3 – 9
Klimatické zóny 1A, 1B, 2A, 2B, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 18, A2, A3
Typ rastliny Horolezci
Rodina rastlín Clematis
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Výška 8' – 12' (240 cm – 3,6 m)
Šírenie 3' – 5' (90 cm – 150 cm)
Medzery 60' (150 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Tolerancia Jeleň, králik
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Altánky, pergoly, mreže,Postele a okraje,Zemné kryty,Hranice na strane steny,Steny a ploty
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Tradičná záhrada