Clematis 'Jackmanii Superba' (plamienok neskorý veľkokvetý)

Clematis 'Jackmanii Superba' (plamienok neskorý veľkokvetý)

Jackman's Clematis, Clematis veľkokvetý 'Jackmanii Superba'


Clematis 'Jackmanii Superba' patrí medzi najobľúbenejšie a nenáročné na pestovanie, je to nádherná opadavá liana, ktorá je pokrytá množstvom tmavých zamatových fialových kvetov, zdobených hlbším červenkastým lemom pozdĺž stredového rebra a harmonicky kontrastujúcim so zelenkasto-krémovými prašníkmi. . Kvety so 4 okvetnými lístkami sú držané dokorán a merajú naprieč 5 palcov (12 cm). Po kvetoch nasledujú hodvábne hlavičky semien. Odolný a energický Clematis je obľúbencom záhradníkov už od svojho uvedenia na trh v roku 1880!

  • Kvitne z skoré až neskoré leto .
  • Darí sa v vlhký , dobre odvodnené pôdy , v plné slnko alebo čiastočný tieň . V ideálnom prípade Clematis uprednostňuje mať „hlavy na slnku a nohy v tieni“. Korene udržujte v chlade a tieni inými rastlinami alebo pridajte vrstvu kamienkov alebo plochých kameňov na základňu. Popoludňajší tieň oceníte v horúcich letných oblastiach.
  • Odolná do zón 4-8, je neuveriteľne voľne kvitnutá a môže rýchlo dorásť do dĺžky 10-12 stôp (300-360 cm).
  • Výborná voľba pre mriežka , dá sa natrénovať na lezenie a stena , plot alebo altánok a tiež sa dobre hodí kontajnerov . Krásne sa kombinuje s inými preliezkami ako napr ruže .
  • Tento Clematis patrí medzi tretia skupina Clematis - skupina zahŕňajúca plamienok, ktorý kvitne koncom leta na raste vytvorenom v tomto období. Mali by byť prerezané koncom zimy alebo skoro na jar a vyžadujú si „tvrdé prerezávanie“: jednoducho odrežte stonky na pár silných púčikov asi 1 stopu. (30 cm) nad úrovňou zeme pred začiatkom rastu skoro na jar.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.

Ako horolezci, Clematis sú neprekonateľné svojou dlhou kvitnúcou prítomnosťou, bohatou rozmanitosťou tvarov kvetov, širokou škálou farieb a tolerancií z hľadiska expozície a klímy. Niet divu, že sú také populárne! Od objímačov stromov až po odrody v nádobách, pre každú záhradu existuje Clematis a kvety na takmer každý mesiac v roku! Členovia čeľade Ranunculaceae, zahŕňajú viac ako 300 druhov a stovky hybridov. Rok čo rok vytvárajú v záhrade strhujúcu farebnú šou, či už cvičené výlučne na stenách, altánkoch alebo mrežách, alebo pestované v spojení s inými horolezcami. Sú rozdelené do 3 skupín, ktoré určujú, ako sa majú strihať. Pravidelný rez plamienok je dôležitý, pretože podporuje silný rast a kvitnutie, ako aj harmonickú rastlinu. Ak sa plamienok nestrihá, môže sa zmeniť na množstvo zamotaných stoniek s holou základňou a kvetmi vysoko nad úrovňou očí.


Požiadavky

Otužilosť 4 – 8
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, A2, A3
Typ rastliny Horolezci
Rodina rastlín Clematis
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred, neskoro)
Výška 10' - 12' (3 m - 3,6 m)
Šírenie 2' – 4' (60 cm – 120 cm)
Medzery 48' (120 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Tolerancia Jeleň
Použitie v záhrade Altánky, pergoly, mreže,Postele a okraje,Terasa a kontajnery,Hranice na strane steny,Steny a ploty
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Tradičná záhrada