Clematis 'Jackmanii' (plamienok neskorý veľkokvetý)

Clematis 'Jackmanii' (plamienok neskorý veľkokvetý)

Jackman's Clematis, Clematis veľkokvetý, Clematis x Jackmanii


Medzi najobľúbenejšie a nenáročné na pestovanie patrí Clematis 'Jackmanii' je pôvabný opadavý vinič, ktorý je pokrytý množstvom zamatových tmavofialových kvetov, ktoré časom vyblednú do fialova a harmonicky kontrastujú so zelenkasto-krémovými prašníkmi. Kvety so 4 okvetnými lístkami sú držané dokorán a merajú naprieč 7 až 10 cm. Obľúbený medzi záhradkármi od svojho uvedenia na trh v roku 1862!

  • Kvitnúce z skoré až neskoré leto , tento energický a mimoriadne kvitnúci vinič Clematis získal prestížne ocenenie Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti pre jej pozoruhodné kvality.
  • Darí sa v vlhký , dobre odvodnené pôdy , v plné slnko alebo čiastočný tieň . V ideálnom prípade Clematis uprednostňuje mať „hlavy na slnku a nohy v tieni“. Korene udržujte v chlade a tieni inými rastlinami alebo pridajte vrstvu kamienkov alebo plochých kameňov na základňu. Popoludňajší tieň oceníte v horúcich letných oblastiach.
  • Odolná voči zónam 4-11, je neuveriteľne voľne kvitnutá a môže rýchlo dorásť do dĺžky 8-12 stôp (240-360 cm).
  • Výborná voľba pre mreža , dá sa natrénovať na lezenie a stena , plot, alebo altánok a tiež sa dobre hodí kontajnerov . Krásne sa kombinuje s inými preliezkami ako napr ruže . Skvele sa bude spájať s Rose 'New Dawn' .
  • Tento Clematis patrí medzi tretia skupina Clematis - skupina zahŕňajúca plamienok, ktorý kvitne koncom leta na raste vytvorenom v tomto období. Mali by byť prerezané koncom zimy alebo skoro na jar a vyžadujú si „tvrdé prerezávanie“: jednoducho odrežte stonky na pár silných púčikov asi 1 stopu. (30 cm) nad úrovňou zeme pred začiatkom rastu skoro na jar.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.

Ako horolezci, Clematis sú neprekonateľné svojou dlhou kvitnúcou prítomnosťou, bohatou rozmanitosťou tvarov kvetov a širokou škálou farieb a tolerancií z hľadiska expozície a klímy. Niet divu, že sú také populárne! Od objímačov stromov až po odrody v nádobách, pre každú záhradu existuje Clematis a kvety na takmer každý mesiac v roku! Členovia čeľade Ranunculaceae, zahŕňajú viac ako 300 druhov a stovky hybridov. Rok čo rok vytvárajú očarujúcu farebnú šou v záhrade, či už cvičené výlučne na stenách, altánkoch alebo mrežách, alebo pestované v spojení s inými horolezcami. Sú rozdelené do 3 skupín, ktoré určujú, ako sa majú strihať. Pravidelný rez plamienok je dôležitý, pretože podporuje silný rast a kvitnutie, ako aj harmonickú rastlinu. Ak sa plamienok nestrihá, môže sa zmeniť na množstvo zamotaných stoniek s holou základňou a kvetmi vysoko nad úrovňou očí.


Požiadavky

Otužilosť 4 – 11
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, A2, A3
Typ rastliny Horolezci
Rodina rastlín Clematis
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred, neskoro)
Výška 8' – 12' (240 cm – 3,6 m)
Šírenie 4' – 6' (120 cm – 180 cm)
Medzery 48' – 72' (120 cm – 180 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Rastlina zásluh, Showy
Tolerancia Jeleň
Použitie v záhrade Altánky, pergoly, mreže,Postele a okraje,Terasa a kontajnery,Hranice na strane steny,Steny a ploty
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Tradičná záhrada