Clematis heracleifolia (bylinná skupina)

Clematis heracleifolia (bylinná skupina)

Clematis trubicový, Clematis davidiana, Clematis tubulosa


Elegantný a sladko voňajúci Clematis heracleifolia je opadavý podker s mierne páperovitými stonkami a trojpočetnými listami. Tento nevinný plamienok nesie množstvo kývavých zvončekových kvetov celé týždne od polovice leta do začiatku jesene. Kvety, ktoré sa pestujú v krátkych axilárnych zhlukoch, sa môžu meniť od svetlomodrej až po modrofialovú. Po nich nasledujú ozdobné, hodvábne semiačka, ktoré sa lesknú na slnku a zostávajú na rastline. Tento bylinný plamienok tvorí príťažlivý krík a vyháňa stonky, ktoré sú samonosné. Vynikajúca je v terasovej nádobe a veľmi vhodná aj do trvalkových obrúb, na hromadnú výsadbu a v kombinácii s inými rastlinami.

  • Dorastá do výšky 90 cm a šírky 2 až 3 stopy.
  • Prospieva v vlhký , dobre odvodnené pôdy , v plné slnko . V ideálnom prípade Clematis uprednostňuje mať „hlavy na slnku a nohy v tieni“. Korene udržujte v chlade a tieni inými rastlinami alebo pridajte vrstvu kamienkov alebo plochých kameňov na základňu.
  • Dávajte pozor na vošky, húsenice, uškatce alebo plamienok sliz.
  • Zrežte na úroveň zeme na jeseň alebo tesne pred začiatkom rastu na jar.
  • Na jar sa rozmnožuje delením.
  • Clematis heracleifolia pochádza zo strednej a severnej Číny.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.

Ako horolezci, Clematis sú neprekonateľné svojou dlhou kvitnúcou prítomnosťou, bohatou rozmanitosťou tvarov kvetov, širokou škálou farieb a tolerancií z hľadiska expozície a klímy. Niet divu, že sú také populárne! Od objímačov stromov až po odrody v nádobách, pre každú záhradu existuje Clematis a kvety na takmer každý mesiac v roku! Členovia čeľade Ranunculaceae, zahŕňajú viac ako 300 druhov a stovky hybridov. Rok čo rok vytvárajú v záhrade strhujúcu farebnú šou, či už cvičené výlučne na stenách, altánkoch alebo mrežách, alebo pestované v spojení s inými horolezcami. Sú rozdelené do 3 skupín, ktoré určujú, ako sa majú strihať. Pravidelný rez plamienok je dôležitý, pretože podporuje silný rast a kvitnutie, ako aj harmonickú rastlinu. Ak sa plamienok nestrihá, môže sa zmeniť na množstvo zamotaných stoniek s holou základňou a kvetmi vysoko nad úrovňou očí.


Požiadavky

Otužilosť 4 – 8
Tepelné zóny 3 – 8
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Clematis
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
jeseň
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 30' – 36' (75 cm – 90 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné
Tolerancia Jeleň, králik
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Terasa a kontajnery,Podsadba ruží a kríkov
Záhradné štýly Neformálne a Chata