Clematis 'Golden Harvest' (Tangutica Group)

Clematis 'Golden Harvest' (Tangutica Group)

Golden Harvest Clematis, Clematis orientalis 'Golden Harvest'


Plodný a energický, Clematis 'Golden Harvest' (Tangutica Group) je veľký opadavý lezec, ktorý sa môže pochváliť množstvom malých, kývavých kvetov v tvare lampáša od leta do jesene. Každý kvet obsahuje štyri mierne lesklé, svetlozlaté plátky, ktoré sa postupne rozširujú a odhaľujú kontrastný vrchol tmavých tyčiniek. Po nich nasledujú veľmi okrasné, hodvábne semiačka, ktoré sa lesknú na slnku a zostávajú na rastline. Spájajú sa s ďalšou vlnou kvitnutia a dodávajú rastline zaujímavý nadýchaný vzhľad. Tento drobnokvetý plamienok tvorí veľmi účinnú clonu a je ideálny na zakrytie vysokých plotov, altánkov alebo nevzhľadných budov. Krásne, keď sa rozprestiera cez veľké kríky.

  • Prospieva v vlhký , dobre odvodnené pôdy , v plné slnko alebo čiastočný tieň . V ideálnom prípade Clematis uprednostňuje mať „hlavy na slnku a nohy v tieni“. Korene udržujte v chlade a tieni inými rastlinami alebo pridajte vrstvu kamienkov alebo plochých kameňov na základňu.
  • Tento odolný plamienok môže rýchlo dorásť do dĺžky 12-15 stôp (360-450 cm) a šírky 6-8 stôp (180-240 cm).
  • Tento Clematis patrí medzi tretia skupina Clematis - skupina zahŕňajúca plamienok, ktorý kvitne koncom leta na raste vytvorenom v tomto období. Mali by byť prerezané koncom zimy alebo skoro na jar a vyžadujú si „tvrdé prerezávanie“: jednoducho odrežte stonky na pár silných púčikov asi 1 stopu. (30 cm) nad úrovňou zeme pred začiatkom rastu skoro na jar.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.

Ako horolezci, Clematis sú neprekonateľné svojou dlhou kvitnúcou prítomnosťou, bohatou rozmanitosťou tvarov kvetov, širokou škálou farieb a tolerancií z hľadiska expozície a klímy. Niet divu, že sú také populárne! Od objímačov stromov až po odrody v nádobách, pre každú záhradu existuje Clematis a kvety na takmer každý mesiac v roku! Členovia čeľade Ranunculaceae, zahŕňajú viac ako 300 druhov a stovky hybridov. Rok čo rok vytvárajú v záhrade strhujúcu farebnú šou, či už cvičené výlučne na stenách, altánkoch alebo mrežách, alebo pestované v spojení s inými horolezcami. Sú rozdelené do 3 skupín, ktoré určujú, ako sa majú strihať. Pravidelný rez plamienok je dôležitý, pretože podporuje silný rast a kvitnutie, ako aj harmonickú rastlinu. Ak sa plamienok nestrihá, môže sa zmeniť na množstvo zamotaných stoniek s holou základňou a kvetmi vysoko nad úrovňou očí.


Požiadavky

Otužilosť 5 – 9
Tepelné zóny 6 – 9
Typ rastliny Horolezci
Rodina rastlín Clematis
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
jeseň
Výška 12' - 15' (3,6 m - 4,5 m)
Šírenie 6' – 8' (180 cm – 240 cm)
Medzery 72' – 96' (180 cm – 240 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Tolerancia Jeleň, králik
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Altánky, pergoly, mreže,Postele a okraje,Hranice na strane steny,Steny a ploty
Záhradné štýly Neformálne a Chata