Clematis 'Frankie' (Atragene Group)

Clematis 'Frankie' (Atragene Group)

Clematis alpina 'Frankie'


Jeden z prvých plamienkov kvitnúcich na jar, Clematis 'Frankie' je opadavý popínavý s množstvom malých, kývavých, stredne modrých kvetov, zdobených bielymi petaloidnými tyčinkami. Keď sa 4 dlhé a široké sepaly, 2 palce (5 cm), rozvinú a zdvihnú sa od zvona k plochému, odhalia plnú bielu vnútornú sukňu s jemnými modrými okrajmi. Kvitnúce od polovice do neskorej jari, kvety atraktívne kontrastujú s delenými stredne zelenými listami. Po nich nasledujú veľmi okrasné, nadýchané, striebristé semená, ktoré zostávajú na rastline a dodávajú tak ďalší záujem. Tento drobnokvetý plamienok, ktorý je veľmi voľne kvitnúci, vyzerá očarujúco kaskádovito nad pergolou, múrom alebo záhradným plotom. Krásny, keď sa rozprestiera vo veľkých kríkoch, ako sú rododendrony, alebo pri zdobení vždyzelených živých plotov.

  • Víťaz prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti pre jej pozoruhodné kvality.
  • Prospieva v vlhký , dobre odvodnené pôdy , v plné slnko alebo čiastočný tieň . V ideálnom prípade Clematis uprednostňuje mať „hlavy na slnku a nohy v tieni“. Korene udržujte v chlade a tieni inými rastlinami alebo pridajte vrstvu kamienkov alebo plochých kameňov na základňu.
  • Tento odolný plamienok môže rýchlo dorásť až do dĺžky 6-8 stôp (180-240 cm).
  • Tento Clematis patrí medzi prvá skupina Clematis - skupina zahŕňajúca skoré plamienok, ktorý kvitne na výhonkoch vytvorených v minulom lete: Nevyžaduje sa pravidelný rez. Po odkvitnutí ich stačí vyčistiť.
  • Pochádza z Ázie
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.

Ako horolezci, Clematis sú neprekonateľné svojou dlhou kvitnúcou prítomnosťou, bohatou rozmanitosťou tvarov kvetov, širokou škálou farieb a tolerancií z hľadiska expozície a klímy. Niet divu, že sú také populárne! Od objímačov stromov až po odrody v nádobách, pre každú záhradu existuje Clematis a kvety na takmer každý mesiac v roku! Členovia čeľade Ranunculaceae, zahŕňajú viac ako 300 druhov a stovky hybridov. Rok čo rok vytvárajú v záhrade strhujúcu farebnú šou, či už cvičené výlučne na stenách, altánkoch alebo mrežách, alebo pestované v spojení s inými horolezcami. Sú rozdelené do 3 skupín, ktoré určujú, ako sa majú strihať. Pravidelný rez plamienok je dôležitý, pretože podporuje silný rast a kvitnutie, ako aj harmonickú rastlinu. Ak sa plamienok nestrihá, môže sa zmeniť na množstvo zamotaných stoniek s holou základňou a kvetmi vysoko nad úrovňou očí.


Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Tepelné zóny 6 – 9
Klimatické zóny 1A, 1B, 2A, 2B, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 18, A2, A3
Typ rastliny Horolezci
Rodina rastlín Clematis
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
leto (neskoro)
Výška 6' – 8' (180 cm – 240 cm)
Šírenie 3' – 5' (90 cm – 150 cm)
Medzery 60' (150 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Rastlina zásluh, Showy
Tolerancia Jeleň, králik
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Altánky, pergoly, mreže,Postele a okraje,Hranice na strane steny,Steny a ploty
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Tradičná záhrada