Clematis 'Frances Rivis' (Atragene Group)

Clematis 'Frances Rivis' (Atragene Group)

Clematis alpina 'Frances Rivis'


Jeden z prvých plamienkov kvitnúcich na jar, Clematis 'Francis Rivis' je opadavý popínavý s množstvom malých, kývavých, zvončekovitých, fialovo-modrých kvetov zdobených výraznými krémovými stonkami a tyčinkami. Mierne skrútené 4 zužujúce sa sepaly, dlhé 5 cm, sa rozvinú, aby postupne stúpali od zvona k plochému a odhaľovali bielu vnútornú sukňu. Kvitnúce od polovice do konca jari a občas aj koncom leta, kvety príťažlivo kontrastujú s úzkymi zúbkovanými listami. Po nich nasledujú veľmi okrasné, nadýchané, striebristé semená, ktoré zostávajú na rastline a dodávajú tak ďalší záujem. Robustný a spoľahlivý jarný kvitnúci plamienok, ktorý si dobre poradí v exponovaných polohách a vyzerá očarujúco kaskádovito cez pergolu, múr alebo záhradný plot. Krásny, keď sa rozprestiera vo veľkých kríkoch, ako sú rododendrony, alebo pri zdobení vždyzelených živých plotov.

  • Víťaz prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti pre jej pozoruhodné kvality.
  • Prospieva v vlhký , dobre odvodnené pôdy , v plné slnko alebo čiastočný tieň . V ideálnom prípade Clematis uprednostňuje mať „hlavy na slnku a nohy v tieni“. Korene udržujte v chlade a tieni inými rastlinami alebo pridajte vrstvu kamienkov alebo plochých kameňov na základňu.
  • Tento odolný plamienok môže rýchlo dorásť až do dĺžky 6-8 stôp (180-240 cm).
  • Tento Clematis patrí medzi prvá skupina Clematis - skupina zahŕňajúca skoré plamienok, ktorý kvitne na výhonkoch vytvorených v minulom lete: Nevyžaduje sa pravidelný rez. Po odkvitnutí ich stačí vyčistiť.
  • Pochádza z Ázie
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.

Ako horolezci, Clematis sú neprekonateľné svojou dlhou kvitnúcou prítomnosťou, bohatou rozmanitosťou tvarov kvetov, širokou škálou farieb a tolerancií z hľadiska expozície a klímy. Niet divu, že sú také populárne! Od objímačov stromov až po odrody v nádobách, pre každú záhradu existuje Clematis a kvety na takmer každý mesiac v roku! Členovia čeľade Ranunculaceae, zahŕňajú viac ako 300 druhov a stovky hybridov. Rok čo rok vytvárajú v záhrade strhujúcu farebnú šou, či už cvičené výlučne na stenách, altánkoch alebo mrežách, alebo pestované v spojení s inými horolezcami. Sú rozdelené do 3 skupín, ktoré určujú, ako sa majú strihať. Pravidelný rez plamienok je dôležitý, pretože podporuje silný rast a kvitnutie, ako aj harmonickú rastlinu. Ak sa plamienok nestrihá, môže sa zmeniť na množstvo zamotaných stoniek s holou základňou a kvetmi vysoko nad úrovňou očí.


Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Tepelné zóny 6 – 9
Klimatické zóny 1A, 1B, 2A, 2B, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 18, A2, A3
Typ rastliny Horolezci
Rodina rastlín Clematis
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
leto (neskoro)
Výška 6' – 8' (180 cm – 240 cm)
Šírenie 3' – 5' (90 cm – 150 cm)
Medzery 60' (150 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Rastlina zásluh, Showy
Tolerancia Jeleň, králik
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Altánky, pergoly, mreže,Postele a okraje,Malé záhrady,Hranice na strane steny,Steny a ploty
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Tradičná záhrada