Clematis 'Arabella' (Integrifolia Group)

Clematis 'Arabella' (Integrifolia Group)

Clematis malokvetý


Najpopulárnejší zo všetkých nevinných plamienkov, ocenený plamienok 'Arabella' je polobylinná kompaktná trvalka s malými, otvorenými, sýto modrofialovými kvetmi, 3,5 palca naprieč (9 cm). Kvety masliaka nesú 6 silne rebrovaných kališných lístkov, postupne sa zviňujúce po okrajoch a výrazný stredový trs tyčiniek so žltými prašníkmi. Otvárajú sa fialovo-modré s červenkastým nádychom, potom blednú smerom k modrej. Tento malokvetý plamienok, ktorý bohato kvitne od konca jari do začiatku jesene, nie je vinič. Jej stonky listov sa nelepia a táto rastlina nešplhá. Vyšle stonky, ktoré sú spočiatku samonosné a v skutočnosti zdrevnatejú natoľko, že sa držia takmer vzpriamené v plnej výške. Clematis 'Arabella' je mrazuvzdorný, ľahko sa pestuje a nie je problém ho prerezávať, pretože po skončení sezóny odumiera. Nominovaný ako najdlhšie kvitnúci plamienok zo všetkých, je vynikajúci na pestovanie cez rastliny v bylinnom poraste, prehodený cez steny alebo ako kvitnúca pôdna pokrývka.

  • Víťaz prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti pre jej pozoruhodné kvality.
  • Prospieva v vlhký , dobre odvodnené pôdy , v plné slnko . V ideálnom prípade Clematis uprednostňuje mať „hlavy na slnku a nohy v tieni“. Korene udržujte v chlade a tieni inými rastlinami alebo pridajte vrstvu kamienkov alebo plochých kameňov na základňu.
  • Tento energický plamienok môže rýchlo dorásť do dĺžky 3-5 stôp (90-150 cm).
  • Tento Clematis patrí medzi tretia skupina Clematis - skupina zahŕňajúca plamienok, ktorý kvitne koncom leta na raste vytvorenom v tomto období. Mali by byť prerezané koncom zimy alebo skoro na jar a vyžadujú si „tvrdé prerezávanie“: jednoducho odrežte stonky na pár silných púčikov asi 1 stopu. (30 cm) nad úrovňou zeme pred začiatkom rastu skoro na jar.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.

Ako horolezci, Clematis sú neprekonateľné svojou dlhou kvitnúcou prítomnosťou, bohatou rozmanitosťou tvarov kvetov a širokou škálou farieb a tolerancií z hľadiska expozície a klímy. Niet divu, že sú také populárne! Od objímačov stromov až po odrody v nádobách, pre každú záhradu existuje Clematis a kvety na takmer každý mesiac v roku! Členovia čeľade Ranunculaceae, zahŕňajú viac ako 300 druhov a stovky hybridov. Rok čo rok vytvárajú očarujúcu farebnú šou v záhrade, či už cvičené výlučne na stenách, altánkoch alebo mrežách, alebo pestované v spojení s inými horolezcami. Sú rozdelené do 3 skupín, ktoré určujú, ako sa majú strihať. Pravidelný rez plamienok je dôležitý, pretože podporuje silný rast a kvitnutie, ako aj harmonickú rastlinu. Ak sa plamienok nestrihá, môže sa zmeniť na množstvo zamotaných stoniek s holou základňou a kvetmi vysoko nad úrovňou očí.


Požiadavky

Otužilosť 4 – 10
Klimatické zóny 1A, 1B, 2A, 2B, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, A1, A2, A3
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Clematis
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 3' – 5' (90 cm – 150 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 36' (90 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Rastlina zásluh, Showy
Tolerancia Jeleň, králik
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje,Zemné kryty,Hranice na strane steny
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Tradičná záhrada