Clematis 'Aotearoa' (plamienok neskorý veľkokvetý)

Clematis 'Aotearoa' (plamienok neskorý veľkokvetý)

Clematis veľkokvetý 'Aotearoa'


Clematis 'Aotearoa' je veľmi spoľahlivý kvet, ktorý od polovice do konca leta produkuje množstvo bohato sfarbených, otvorených hviezdicových kvetov s priemerom 3-5 palcov (8-12 cm). Atraktívne kvety sú obdarené 6 bohatými fialovo-fialovými sepalmi, ktoré sa mierne prekrývajú, majú zvlnené okraje a na koncoch sú elegantne zakrivené. Tvoria nádherný kontrast k zelenožltým tyčinkám. Tento plamienok veľmi energicky a voľne kvitne a vyznačuje sa peknými listami žltozelených listov s červeným nádychom po okrajoch. 'Aotearoa', ktorá rovnako dobre prospieva na slnku alebo v tieni, je vynikajúcou voľbou na preliezanie cez malé stromy alebo na zakrytie mreží, altánkov, pergol a stien. Aotearoa, vychovaná z náhodného semenáča Alisterom Keayom v roku 1992, je maorské meno pre Nový Zéland a znamená „Krajina dlhého bieleho oblaku“.

  • Tento plamienok sa ľahko pestuje a pestuje vlhký , dobre odvodnené pôdy , v plné slnko alebo čiastočný tieň . V ideálnom prípade Clematis uprednostňuje mať „hlavy na slnku a nohy v tieni“. Korene udržujte v chlade a tieni inými rastlinami alebo pridajte vrstvu kamienkov alebo plochých kameňov na základňu.
  • Tento plamienok môže rýchlo dorásť až do dĺžky 9-12 stôp (270-360 cm).
  • Deadhead po prvej vlne kvetov na podporu nových kvetov.
  • Tento Clematis patrí medzi tretia skupina Clematis - skupina zahŕňajúca plamienok, ktorý kvitne koncom leta na raste vytvorenom v tomto období. Mali by byť prerezané koncom zimy alebo skoro na jar a vyžadujú si „tvrdé prerezávanie“: jednoducho odrežte stonky na pár silných púčikov asi 1 stopu. (30 cm) nad úrovňou zeme pred začiatkom rastu skoro na jar.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.

Ako horolezci, Clematis sú neprekonateľné svojou dlhou kvitnúcou prítomnosťou, bohatou rozmanitosťou tvarov kvetov, širokou škálou farieb a toleranciou z hľadiska expozície a klímy. Niet divu, že sú také populárne! Od objímačov stromov až po odrody v nádobách, pre každú záhradu existuje Clematis a kvety na takmer každý mesiac v roku! Členovia čeľade Ranunculaceae, zahŕňajú viac ako 300 druhov a stovky hybridov. Rok čo rok vytvárajú očarujúcu farebnú šou v záhrade, či už cvičené výlučne na stenách, altánkoch alebo mrežách, alebo pestované v spojení s inými horolezcami. Sú rozdelené do 3 skupín, ktoré určujú, ako sa majú strihať. Pravidelný rez plamienok je dôležitý, pretože podporuje silný rast a kvitnutie, ako aj harmonickú rastlinu. Ak sa plamienok nestrihá, môže sa zmeniť na množstvo zamotaných stoniek s holou základňou a kvetmi vysoko nad úrovňou očí.


Požiadavky

Otužilosť 3 – 11
Klimatické zóny 2A, 2B, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, A2, A3
Typ rastliny Horolezci
Rodina rastlín Clematis
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
Výška 9' – 12' (270 cm – 3,6 m)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 36' (90 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Tolerancia Jeleň, králik
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Altánky, pergoly, mreže,Postele a okraje,Hranice na strane steny
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Tradičná záhrada