Claytonia sibirica (krása zo sibírskej jari)

Claytonia sibirica (krása zo sibírskej jari)

Siberian Springbeauty, sibírsky horský šalát, ružový portol, cukríkový kvet, čínsky čakan, banícky šalát, sibírska portulaka, Calandrinia sibirica, Claytonia alsinoides, Montia sibirica


Claytonia sibirica (Siberian Spring Beauty) je pôvabná jednoročná alebo krátkodobá trvalka, ktorá tvorí ružicu mäsitých listov v tvare vajca až kopija. Vytvára vzpriamené listnaté stonky nesúce voľné strapce až 3 malých, bielych až ružových kvetov. Kvitne od polovice jari do polovice leta (v závislosti od miesta), každý kvet s priemerom 2 cm má 5 bielych, cukríkovo pruhovaných alebo ružových okvetných lístkov, ktoré sú na koncoch vrúbkované. Jemné hlboké purpurové žilky na okvetných lístkoch pomáhajú priviesť včely k nektáru. Siberian Spring Beauty sa prirodzene vyskytuje pozdĺž západného pobrežia Severnej Ameriky od Aljašky po Kaliforniu. Pochádza tiež z východnej Sibíri a naturalizovaný bol v Británii. Zvyčajne rastie na vlhkých tienistých miestach, ako sú lesy, brehy potokov a lúky v nízkych až stredných nadmorských výškach. Siberian Spring Beauty je jedlá. Jeho listy sa môžu jesť surové alebo varené a môžu sa použiť do šalátov alebo ako dusená zelenina. Majú jemnú chuť a vysoký obsah vitamínu C. Krásu zo sibírskej jari údajne používali baníci počas kalifornskej zlatej horúčky v polovici 19. storočia, aby zabránili skorbutu, odtiaľ pochádza aj ďalší bežný názov baníckeho šalátu.

  • Dorastá do výšky 6-10 palcov (15-25 cm) a do šírky 36-48 palcov (90-120 cm). Táto kráska sa naturalizuje prostredníctvom podzemných odnoží a samonasevom bez toho, aby bola invazívna.
  • Ľahko sa pestuje v bohaté na humus , piesková , vlhký , kyslý , dobre odvodnené pôdy v čiastočný tieň do plný tieň . Toleruje slnko v miernom podnebí, pokiaľ je pôda udržiavaná vlhká.
  • Dobrá voľba blízko rybníky a potoky alebo ako a zemný kryt .
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Dávajte pozor na peronospóru a vošky.
  • Rozmnožujte pomocou semien. Žiadna liečba.
  • Pochádza zo Sibíri a zo západu Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 5 – 10
Klimatické zóny 4, 5, 7, 14, 15, 16, 17
Typ rastliny Letničky, trvalky
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko, tieň
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred)
Výška 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Šírenie 3' – 4' (90 cm – 120 cm)
Medzery 36' – 48' (90 cm – 120 cm)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Aljaška,Kalifornia,Severovýchod,Massachusetts,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Montana
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Banky a svahy,Zemné kryty,Terasa a kontajnery,Rybníky a potoky
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Préria a lúka