Citrus x limon 'Meyer' (Meyerov citrón)

Citrus x limon 'Meyer' (Meyerov citrón)

Meyer's Lemon, Trpasličí citrón, Citrus × limonia 'Myer's Lemon', Citrus × Meyeri 'Meyer', Citrus 'Meyers', Citrus 'Meyer's Lemon', Meyer Lemon, Valley Lemon, Meyers Lemon


Citrus x limon 'Meyer' (Meyerov citrón) je kompaktný, ostnatý, vždyzelený ker cenený pre svoje veľké zaoblené oranžovo-žlté plody s priemerom 3 palce (8 cm), ozdobené hladkou tenkou šupkou. Je menej kyslá, šťavnatejšia, sladšia ako bežné citróny a má príjemný nádych mandarínky. Voňavé kvety sú nádherné s voskovými bielymi okvetnými lístkami a zviazanými bielymi tyčinkami zdobenými žltými prašníkmi. Svietia oproti vždyzeleným listom vajcovitých, lesklých tmavozelených listov. Kvety a plody sa objavujú počas celého roka, keď sa pestujú vonku pri vysokých teplotách. Meyer's Lemon však môže skĺznuť do pokoja, ak zimné teploty klesnú výrazne pod 12ºC. Vynikajúca náhrada pravých citrónov, je tiež celkom okrasná okolo domov, terás alebo sa pestuje ako izbová rastlina.

Meyer's Lemon je považovaný za hybridný kríženec Citrus limon (citrón) a Citrus reticulata (mandarínka). Pôvodný strom Meyer bol zakázaný pre komerčnú produkciu pred desiatkami rokov, pretože bol bezpríznakovým prenášačom vírusov smrteľných pre citrusové plody. Bol nahradený odrodou bez vírusov, ktorá sa dnes označuje ako vylepšený citrón Meyer.

  • Príjemca prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti.
  • Dorastá do výšky 6-10 stôp (180-300 cm) a šírky 4-8 stôp (120-240 cm).
  • A plné slnko milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v piesková , neutrálne alebo kyslé , dobre odvodnené pôdy . Toleruje svetlý tieň, ale najlepšie funguje na plnom slnku. Potrebuje pravidelne vodu ale neznesie záplavy alebo nasýtené pôdy.
  • Meyer Lemon je menej citlivý na chlad ako ktorýkoľvek druh ovocia citrónového typu. Aj keď dokáže prežiť krátke teploty pod 4 ºC, neznáša mráz. Darí sa mu v podnebí, kde sa denné teploty pohybujú od 70ºF (21ºC) cez deň do 55ºF (12ºC) v noci. Inde ju pestujte vo vnútri v teplej, slnečnej miestnosti a koncom jari ju premiestnite von na slnečné miesto chránené pred vetrom. V zime takmer denne zahmlievajte rastliny vodou. Pre izbové rastliny môže byť potrebné ručné opelenie kvôli nedostatku hmyzu.
  • Nie je potrebné žiadne bežné prerezávanie. Odstráňte choré, poškodené, preťažené alebo krížiace sa výhonky.
  • Vo všeobecnosti bez chorôb . Dávajte pozor na roztoče citrusové červené, skleníkové červené pavúky, mäkké šupiny a ryhované šupiny, vošky, húsenice a múčniky pod sklom.
  • Rozmnožujte semenami (sadenice sa nesplnia typu) alebo polotvrdými odrezkami. Keď sa pestuje zo semien, strom zvyčajne prináša ovocie do 4 rokov.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.

Požiadavky

Otužilosť 9 – 11
Klimatické zóny 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, H1, H2
Typ rastliny Ovocie, kríky
Rodina rastlín Citrus
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 6' - 10' (180 cm - 3 m)
Šírenie 4' – 8' (120 cm – 240 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Voňavá, záslužná rastlina, nápadná, vždyzelená, ovocie a bobule
Použitie v záhrade Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada