Citrus x limon 'Eureka' (citrón)

Citrus x limon 'Eureka' (citrón)

Citrón 'Eureka', Citrón 'Garey's Eureka', Citrus × limon 'Four Seasons', Citrus × limon 'Quatre Saisons', Citrus × limon 'Garey's Eureka'


Populárna odroda citrónu, Citrus x limon 'Eureka' je stredne veľký, takmer beztŕňový, vždyzelený strom s rozložitým a otvoreným rastom, cenený pre svoje bohaté úrody podlhovastých, jasne žltých plodov. Plod je príjemne voňavý, hrubozrnný, s krátkym krčkom a nápadnou bradavkou. Je šťavnaté, s vysoko kyslou chuťou a má veľmi málo semien. Voňavé kvety sú nádherné so svojimi voskovými bielymi okvetnými lístkami, ktoré sú v púčiku sfarbené do fialova, a ich zviazané biele tyčinky zdobené žltými prašníkmi. Svietia oproti vždyzeleným listom vajcovitých, lesklých tmavozelených listov. Kvety a plody sa objavujú počas celého roka – najplodnejšie koncom zimy, jari a začiatkom leta. Eureka je úrodná a začína prinášať ovocie v ranom veku. Samosploditeľná, Eureka sa radí medzi hlavné odrody vo väčšine dôležitých krajín, kde sa pestuje citrón. Vytvára atraktívny krajinný alebo kontajnerový exemplár.

  • Dorastá do výšky a šírky 20 stôp (6 m).
  • A plné slnko milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v piesková , neutrálne alebo kyslé , dobre odvodnené pôdy . Toleruje svetlý tieň, ale najlepšie funguje na plnom slnku. Potrebuje pravidelne vodu ale neznesie záplavy alebo nasýtené pôdy.
  • Eureka Lemon je citlivejšia na chlad ako ktorýkoľvek z citrónových plodov. Pestujte ju vo vnútri v teplej slnečnej miestnosti a koncom jari ju preneste von na slnečné miesto chránené pred vetrom.
  • Tento strom vyžaduje prerezávanie, aby si udržal vhodnú veľkosť.
  • Vo všeobecnosti bez chorôb . Dávajte pozor na roztoče citrusové červené, skleníkové červené pavúky, mäkké šupiny a ryhované šupiny, vošky, húsenice a múčniky pod sklom.
  • Rozmnožuje sa polotvrdými odrezkami a štepením.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.

Požiadavky

Otužilosť 9 – 10
Klimatické zóny 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, H1, H2
Typ rastliny Ovocné stromy
Rodina rastlín Citrus
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 15'-20' (4,5 m – 6 m)
Šírenie 15'-20' (4,5 m – 6 m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné, vždyzelené, ovocie a bobule
Použitie v záhrade Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada