Citrus sinensis 'Moro' (krvavý pomaranč)

Citrus sinensis 'Moro' (krvavý pomaranč)

Krvavý pomaranč, Moro Krvavý pomaranč, Citrus 'Moro'


Populárna odroda krvavého pomaranča, Citrus sinensis 'Moro' je stredne veľký, vždyzelený strom cenený pre svoje stredne veľké až veľké, šťavnaté pomaranče so sýtou dužinou vínovej farby. Často sa vyskytujú v zhlukoch, sú najintenzívnejšie sfarbené z krvavých pomarančov. Ich farba je spôsobená pigmentom (anthokyanínom), ktorý sa zvyčajne nenachádza v citrusoch, ale je bežný v iných červených plodoch a kvetoch. Plody sú nízkosemenné, s mäkkou dužinou, ktorá môže byť neskoro v sezóne tmavočervená až bordová. Príjemne ochutený, má jemne sladkú, kvetinovú vôňu a sladkokyslú chuť s tónmi čerešní a malín. Ovocie dobre drží na strome, ale ak sa drží príliš dlho, vyvinie pachuť. Strom je veľmi okrasný, má miernu silu s okrúhlym a trochu rozložitým rastom. Táto skorá talianska odroda je veľmi produktívna, jej plody zvyčajne dozrievajú v zime až skoro na jar. Moro pomaranče, cenené pre svoju jedinečnú chuť, sa hodia na mnohé kulinárske využitie. Obľubujú ich kuchári a sú najbežnejšou odrodou v Spojených štátoch.

  • Dorastá do výšky a šírky 12-15 stôp (360-450 cm).
  • A plné slnko milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v piesková , neutrálne alebo kyslé , dobre odvodnené pôdy . Potrebuje pravidelne vodu ale neznesie záplavy alebo nasýtené pôdy.
  • Darí sa mu v teplom podnebí, zvyčajne sa teší teplotám medzi 55-85°F (12-29°C). Pestujte ju vo vnútri v teplej slnečnej miestnosti a koncom jari ju preneste von na slnečné miesto chránené pred vetrom.
  • Nevyžaduje sa žiadne prerezávanie.
  • Vo všeobecnosti bez chorôb . Dávajte pozor na roztoče citrusové červené, skleníkové červené pavúky, mäkké šupiny a ryhované šupiny, vošky, húsenice a múčniky pod sklom.
  • Rozmnožuje sa polotvrdými odrezkami a štepením.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.

Požiadavky

Otužilosť 9 – 10
Klimatické zóny 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, H1, H2
Typ rastliny Ovocné stromy
Rodina rastlín Citrus
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 12' - 15' (3,6 m - 4,5 m)
Šírenie 12' - 15' (3,6 m - 4,5 m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné, vždyzelené, ovocie a bobule
Použitie v záhrade Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada