Citrus × latifolia (perzská limetka)

Citrus × latifolia (perzská limetka)

Perzská limetka, tahitská limetka, bezsemenná limetka


Najviac pestovaná lipa, Citrus × latifolia (perzská lipa) je stredne veľký, takmer beztŕňový vždyzelený ker alebo malý strom, cenený pre svoje oválne plody s priemerom 4 – 6 cm, so šťavnatou svetlozelenou farbou. - žltá dužina. Živozelené a lesklé, keď sú plody zrelé, sú svetložlté. Je aromatická, šťavnatá, kyslá, no bez výrazného buketu limetky Key. Je väčšia a bez semien, s nižšou kyslosťou a hrubšou kôrou ako má Limetka kľúčna (Citrus x aurantiifolia) . Jemne voňavé kvety sú nádherné s 5 dlhými bielymi okvetnými lístkami, so svetlofialovým nádychom na okrajoch a ich zviazanými bielymi tyčinkami zdobenými žltými prašníkmi. Svietia oproti vždyzeleným listom lesklých zelených, široko kopijovitých listov. Kvety a ovocie sa objavujú počas celého roka, no najhojnejšie sú v zime na severnej pologuli. Stredne silná perzská lipa sa môže pochváliť takmer beztŕňovými, rozšírenými, visiacimi vetvami. Ide o kríženca lipy klíčnej (Citrus x aurantiifolia) a citrónu (Citrus limon).

Výhody perzskej lipy v komerčnom poľnohospodárstve v porovnaní s lipnicou klíčnou sú väčšia veľkosť, absencia semien, odolnosť, absencia tŕňov na kríkoch a dlhšia trvanlivosť plodov.

  • Dorastá do výšky a šírky 15-20 stôp (450-600 cm). Perzská lipa by mala byť vysadená 15-20 stôp od domov a iných budov, ako aj iných stromov.
  • A plné slnko milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v úrodný , dobre odvodnené pôdy . Potrebuje pravidelne vodu ale neznesie záplavy alebo nasýtené pôdy. Hnojte štyrikrát ročne univerzálnym prípravkom alebo špeciálnym hnojivom vyrobeným pre citrusy. Mulčujte výsadby na záhonoch alebo v kvetináčoch 2,5 cm organického materiálu, ako je mletá kôra.
  • Perzské lipy sú svojou povahou krovité a selektívnym prerezávaním sa dajú vycvičiť na malý strom. Možno pestovať v nádobách.
  • Vo všeobecnosti bez chorôb . Dávajte pozor na húsenicu motýľa obrovského lastovičníka.
  • Množte vrstvením vzduchom, semenami a odrezkami zakoreňovacej špičky.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.
  • Pochádza zo západnej Ázie

Požiadavky

Otužilosť 9 – 11
Klimatické zóny 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, H1, H2
Typ rastliny Ovocie, kríky, stromy
Rodina rastlín Citrus
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 15'-20' (4,5 m – 6 m)
Šírenie 15'-20' (4,5 m – 6 m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné, vždyzelené, ovocie a bobule
Tolerancia Ílovitá pôda
Priťahuje Vtáky
Použitie v záhrade Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada