Citrus hystrix (thajská limetka)

Citrus hystrix (thajská limetka)

Thajská limetka, kafírska limetka, kiefferská limetka, maurícijská papeda, pijavica, makrutská limetka, Combavas, divoká limetka


Citrus hystrix, ktorý pochádza z juhovýchodnej Ázie, je tŕnitý, vždyzelený ker alebo malý strom s viacerými stonkami, ktorý je cenený pre svoje lístie s vôňou citronely, bohaté kvety a hrboľaté zelené plody. Jeho lesklé, vždyzelené dvojčlenné listy husto pokrývajú drevnaté stonky. Vysoko aromatické sú dôležitou zložkou mnohých thajských jedál vrátane polievok, karí, ryže, praženice, rybích koláčov, šalátov a marinád. Malé, voňavé kvety, ktoré kvitnú po väčšinu roka, sú krásne so 4-5 ružovo-bielymi okvetnými lístkami a voľnými tyčinkami. Svietia proti vždyzeleným listom. Ustupujú hrboľatým plodom s priemerom 5 cm, ktoré visia na stopkách takmer takých veľkých a širokých ako čepeľ listu. Živozelené a lesklé v nezrelom stave, plody po dozretí zožltnú a opadávajú zo stromu. Nie je veľmi šťavnaté a má silnú kyslastú chuť. Počas kyslej chuti sa jeho kôra často používa na ochutenie. Na niektorých miestach sa z ovocia vyrába aj šampón, ktorý odpudzuje hmyz. Thajská limetka, široko naturalizovaná v tropických oblastiach, toleruje teploty, ktoré občas klesnú na 32ºF (0ºC) a možno ju pestovať v interiéri, kde si môžete vychutnať jej príjemnú citrusovú vôňu.

  • Dorastá do výšky 6 až 25 stôp (2 až 8 m) a šírky 2 až 4 m.
  • A plné slnko až svetlý tieň milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v úrodná , piesková , dobre odvodnené pôdy . Potrebuje pravidelne vodu, ale neznesie záplavy alebo nasýtené pôdy. Na jar av lete každé 2 týždne prihnojujte organickým hnojivom na ovocné stromy. Úkryt pred silným vetrom.
  • Izbové rastliny by sa mali pravidelne zalievať a lístie by sa malo pravidelne zahmlievať.
  • Vo všeobecnosti škodcom a bez chorôb . Dávajte pozor na hnilobu koreňov v príliš vlhkých pôdach.
  • Prerezávajte, keď na jar začne nový rast. To podporí vznik nových konárov tesne pod rezom. Ostré tŕne pozdĺž stoniek, preto na ne dávajte pozor pri manipulácii s touto rastlinou.
  • Rozmnožujte semenami alebo štepením.
  • Pochádza z juhovýchodnej Ázie.

Požiadavky

Otužilosť 10 – 12
Klimatické zóny 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, H1, H2
Typ rastliny Ovocie, kríky, stromy
Rodina rastlín Citrus
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 6' – 25' (180 cm – 7,5 m)
Šírenie 5' – 12' (150 cm – 3,6 m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné, vždyzelené, ovocie a bobule
Priťahuje Vtáky
Použitie v záhrade Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Stredomorská záhrada