Citrus Clementine (Clementine)

Citrus Clementine (Clementine)

Clementine


Citrus clementina (Clementine) je stredne veľký, vždyzelený strom cenený pre svoje stredne malé až stredne veľké plody, ktoré sú sladké, šťavnaté a ľahko sa šúpu. Dajú sa veľmi ľahko rozdeliť na 8 až 14 rôznych segmentov. Dužina je tmavooranžová, jemná a topiaca sa, aromatická a menej kyslá ako pomaranče. Počet semien je veľmi malý až stredný, v závislosti od krížového opelenia. Ak sa samoopelí, plody sú zvyčajne bez semien. Pri krížovom opelení sa plody stanú semennými. Strom je veľmi okrasný, má miernu silu s okrúhlym a trochu rozložitým rastom. Jemnostopkaté konáre sú vŕbové a takmer bez tŕňov. Husté lístie má veľmi variabilnú veľkosť, je úzko kopijovité a tmavo zelené. Citrus clementina je tangor, hybrid citrusových plodov medzi mandarínkou z vŕbových listov (C. × deliciosa) a sladkým pomarančom (C. × sinensis). Ide o charakteristický druh mandarínok a vyznačuje sa menšou potrebou tepla ako iné mandarínky, čo znamená, že tolerancia voči zrelosti plodov a citlivosť na nepriaznivé podmienky počas obdobia kvitnutia a sadenia plodov je vyššia. Či už zasadený v zemi alebo pestovaný v nádobe, tento skorý rodiaci strom sa vám v zime odmení vynikajúcou úrodou šťavnatého ovocia bohatého na vlákninu, vápnik, draslík a vitamín C.

  • Dorastá do výšky 8 – 12 stôp (240 – 360 cm) a šírky 4 – 6 stôp (120 – 180 cm).
  • A plné slnko milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v dobre odvodnené pôdy . Potrebuje pravidelne vodu ale neznesie záplavy alebo nasýtené pôdy. Zalievajte raz za 1-2 týždne na jar av lete, raz za 3 týždne na jeseň alebo v zime.
  • Darí sa mu v teplom podnebí a je mrazuvzdorný do 32 ºF (0 ºC). Pestujte ju vo vnútri v teplej, slnečnej miestnosti a koncom jari ju premiestnite von na slnečné miesto chránené pred vetrom.
  • Orezajte na požadovanú veľkosť.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami.
  • Rozmnožuje sa polotvrdými odrezkami a štepením.

Požiadavky

Otužilosť 8 – 11
Klimatické zóny 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, H1, H2
Typ rastliny Ovocné stromy
Rodina rastlín Citrus
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 8' – 12' (240 cm – 3,6 m)
Šírenie 4' – 6' (120 cm – 180 cm)
Medzery 72' – 96' (180 cm – 240 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné, vždyzelené, ovocie a bobule
Použitie v záhrade Postele a okraje,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada