Citrus × aurantiifolia (Limetka kľúčna)

Citrus × aurantiifolia (Limetka kľúčna)

Limetka kľúčová, limetka, Adamovo jablko, mexická limetka, západoindická limetka, barmanská limetka, ománska limetka


Citrus × aurantiifolia (Limetka klíčna), lahodný a nenáročný na pestovanie, je ostnatý vždyzelený ker alebo malý strom, cenený pre svoje zaoblené plody s priemerom 4-6 cm, so šťavnatou zelenou dužinou. V nezrelom stave sú zelené a lesklé, po dozretí sú plody bledožlté. Je aromatický, šťavnatý, veľmi kyslý a aromatický. Je cenený pre svoju jedinečnú chuť a hodí sa na mnohé kulinárske účely. Je menšia a nasiaknutá, s vyššou kyslosťou, silnejšou arómou a tenšou kôrou ako u perzská limetka (Citrus x latifolia) . Jemne voňavé kvety sú nádherné s 5 dlhými bielymi okvetnými lístkami, so svetlofialovým nádychom na okrajoch a ich zviazanými bielymi tyčinkami zdobenými žltými prašníkmi. Svietia na príjemne aromatickom, vždyzelenom lístí lesklých zelených eliptických listov. Kvety a ovocie sa objavujú počas celého roka, ale na severnej pologuli sú najhojnejšie od konca jari do začiatku jesene. Mimoriadne silný, Key Lime sa môže pochváliť mnohými štíhlymi, rozložitými vetvami, vyzbrojenými krátkymi, tuhými, ostrými ostňami.

Všeobecný názov je odvodený od jeho spojenia s Florida Keys, kde je najlepšie známy ako ochucovacia zložka v Key limetovom koláči.

  • Dorastá do výšky 6-15 stôp (180-450 cm) a 2-4 stopy šírky (60-120 cm).
  • A plné slnko milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v úrodný , dobre odvodnené pôdy . Pridajte piesok a mletú kôru do kvetináčových zmesí a záhradnej pôdy. Potrebuje pravidelne vodu ale neznesie záplavy alebo nasýtené pôdy. Hnojte štyrikrát ročne univerzálnym zložením alebo špeciálnym hnojivom vyrobeným pre citrusy. Mulčujte výsadby na záhonoch alebo v kvetináčoch 2,5 cm organického materiálu, ako je mletá kôra.
  • Limetka je citlivejšia na chlad ako citrón. Darí sa mu v teplom, vlhkom podnebí, no napriek tomu lepšie znáša sucho ako ktorýkoľvek iný citrusový plod. Ak sú zimy bez mrazu, vyberte si miesto vonku na plnom slnku. Inde ju pestujte vo vnútri v teplej, slnečnej miestnosti, keď sú teploty nižšie ako 4 °C, a premiestnite ju von na slnečné miesto.
  • Od prírody krovinaté lipy môžu byť vycvičené na malý strom selektívnym rezom koncom zimy alebo skoro na jar.
  • Vo všeobecnosti bez chorôb . Dávajte pozor na roztoče červené v skleníku, molicu v skleníku, hmyz a múčniky pod sklom.
  • Množte vrstvením vzduchom, semenami a odrezkami zakoreňovacej špičky.
  • Toxický pre psov, toxický pre mačky, toxický pre kone.
  • Pochádza z tropickej Ázie

Požiadavky

Otužilosť 10 – 11
Klimatické zóny 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, H1, H2
Typ rastliny Ovocie, kríky, stromy
Rodina rastlín Citrus
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 6' – 15' (180 cm – 4,5 m)
Šírenie 2' – 4' (60 cm – 120 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné, vždyzelené, ovocie a bobule
Tolerancia Ílovitá pôda
Priťahuje Vtáky
Použitie v záhrade Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada