Cirsium discolor (bodliak poľný)

Cirsium discolor (bodliak poľný)

Bodliak poľný, Bodliak pasienkový, Carduus discolor


Cirsium discolor (bodliak poľný) je vysoká dvojročná alebo krátkoveká trvalka vytvárajúca v prvom roku bazálnu ružicu a v druhom roku kvitne. Jeho vzpriamená stonka býva chlpatá a v hornej tretine rozkonárená. Je pokrytá striedavými listami s hlbokými ostnatými lalokmi a páperovitou bielou spodnou stranou. Od začiatku leta do jesene sa rastlina môže pochváliť levanduľovo ružovými ihličkovými kvetmi s priemerom 5 cm, naplnenými viac ako 100 kotúčovými kvetmi. Kvitnú asi mesiac, produkujú hojný nektár a navštevujú ich početné včely, chrobáky a motýle. Kvety ustupujú semenám s dlhými páperovitými chocholmi, ktoré uľahčujú rozptýlenie vetrom. Semená jedia pinky, drobné cicavce a hmyz. Bodliak poľný, ktorý sa nachádza na lúkach, okrajoch a otvoroch dreva, hraniciach polí, opustených poliach, pasienkoch a okrajoch ciest vo východnej polovici USA a Kanady, má centrálny koreň a nerozširuje sa podzemkami. Nie je invazívny ani taký náročný na kontrolu ako nepôvodné bodliaky.

  • Dorastá do výšky 30-80 palcov (75-180 cm) a 12-24 palcov na šírku (30-60 cm). Bodliak poľný uhynie po odkvitnutí, ale v záhrade sa ľahko sám vysadí.
  • Prospieva v plné slnko až polotieň a priemerne až suché vhlkosť pôdy. Rastliny majú hlboký koreňový systém a po usadení by nemali vyžadovať doplnkovú vodu.
  • Krásne v postele a hranice , chatové záhrady , naturalizovaných oblastiach a prérie a lúky . Najlepšie je pestovať bodliak poľný v oblasti, kde bola odstránená konkurenčná vegetácia. Dobre ako rezané kvety tiež!
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Dávajte pozor na nosatec púčikovitý a nosatec korunkový. Pasúce sa zvieratá sa vyhnú spásaniu bezprostredného okolia bodliakov.
  • Rozmnožujte semenami koncom jesene až skoro na jar.
  • Pochádza z veľkej časti východnej polovice USA a Kanady.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Cirsium – bodliaky
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 2' – 6' (60 cm – 180 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 18' – 24' (45 cm – 60 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, hlina
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Michigan,Minnesota,Missouri,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia
Tolerancia Jeleň
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka