Chelone lyonii (ružová korytnačka)

Chelone lyonii (ružová korytnačka)

Ružová korytnačka, Lyonská korytnačka


Nádherná trvalka pre jesennú farbu, Chelone lyonii (Ružová korytnačka) je vzpriamená, trsovitá trvalka s bohatými koncovými klasmi fascinujúcich, dvojpyskových, ružových až ružovofialových kvetov od konca leta do jesene. Kvety s kapucňou majú tvar korytnačích hláv, ktoré práve vychádzajú z panciera, odtiaľ pochádza aj všeobecný názov „Turtlehead“. Vypínajú sa nad lesklými listami širokých, kopijovitých, tmavozelených listov, ktoré sú usporiadané v pároch pozdĺž tuhých štvorcových stoniek a zostávajú atraktívne počas vegetačného obdobia. Táto kráska je tiež nenáročná na údržbu, je odolná voči chorobám a hmyzu, vďaka čomu je táto pôvodná z USA prvotriedna záhradná rastlina.

  • Dorastá do výšky 24-36 palcov (60-90 cm) a 18-30 palcov na šírku (45-75 cm). Pomaly sa šíri podzemkami a vytvára veľké zhluky, ale nie je invazívny. Vo vlhkých pôdach sa samovyséva.
  • Ľahko pestované v bohatý , stredne vlhké až vlhké pôdy v plné slnko až polotieň . Uprednostňuje sa svetlý odtieň. Toleruje hlboký tieň , vlhké pôdy .
  • Víťaz súťaže Ocenenie GreatPlants , čo je spoločné úsilie medzi Nebraskou škôlkou, krajinnou asociáciou a Nebraským štátnym arborétom.
  • Nenáročný a virtuálne bez škodcov a bez chorôb , Ružová korytnačka je vítaným prírastkom hranice , lesné záhrady , slatinné záhrady , dažďové záhrady alebo blízko rybníky a potoky . Dobre ako rezaný kvet tiež!
  • Priťahuje motýle a kolibríky ale je jeleň odolný
  • Množte delením, odrezkami a semenami.
  • Pochádza zo severovýchodných a juhovýchodných Spojených štátov amerických

Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Tepelné zóny 3 – 9
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Chelone - korytnačky
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu leto (neskoro)
jeseň
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 18' – 30' (45 cm – 75 cm)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, zadržiava vlhkosť
Charakteristika Rezané kvety, rastlina za zásluhy, nápadná
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Severovýchod,Connecticut,Maine,Massachusetts,New York,Juhovýchodná,Alabama,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Západná Virgínia
Tolerancia Jeleň, mokrá pôda
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje,Bažinaté záhrady,Rybníky a potoky,Dažďové záhrady
Záhradné štýly Préria a lúka