Ceanothus oliganthus (Ceanothus chlpatý)

Ceanothus oliganthus (Ceanothus chlpatý)

Krík bádateľský, Krík bádateľský, Ceanothus chlpatý, Ceanothus pobrežný, Ceanothus divaricatus, Ceanothus hirsutus, Ceanothus oliganthus var. oliganthus, Ceanothus oliganthus var. orcutii, Ceanothus orcutii


Ceanothus oliganthus (Ceanothus oliganthus) je vzpriamený, zložito rozkonárený, vždyzelený ker s rozložitou korunou. Je cenený pre svoje bohaté zaoblené až valcovité strapce plné bledých až fialovomodrých kvetov na začiatku jari až začiatkom leta. Kvety sú také bohaté, že doslova pokryjú ker a premenia rastlinu na explóziu modrej. Vždyzelené listy sú malé, 4 cm dlhé, široko podlhovasté, s kožovitou štruktúrou. Na vrchu sú tmavozelené, na spodnej strane bledšie a chlpaté a sú lemované chlpatými zubami. Atraktívne pre včely a motýle, kvety ustupujú tobolkám. Keď sa oddelia, vaječník vyskočí a semená sú explozívne vymrštené. Ceanothus chlpatý je endemický v pobrežnej Kalifornii a zvyčajne sa vyskytuje na hrebeňoch a horných svahoch s plytkými, dobre odvodnenými pôdami. Ceanothus chlpatý, vhodný na obnovu vegetácie alebo obnovu biotopov, je cenná rastlina na použitie v živých plotoch alebo na stabilizáciu brehov. Je to dôležitá rastlina pre včely a produkciu medu. Tento druh je dôležitým jeleňom a poskytuje ochranný kryt pre množstvo druhov vrátane jeleňov a rôznych chaparrálnych hlodavcov.

  • Dorastá do výšky 10 stôp (300 cm) a šírky 360 cm.
  • Prospieva v povrchné , štrkový, piesčitý , dobre odvodnené pôdy v plné slnko . vysoko odolný voči suchu . Usadené rastliny potrebujú v lete málo vody (maximálne raz za mesiac). Toleruje hlinitú pôdu.
  • Výborná voľba pre postele a hranice , živé ploty , pobrežné záhrady , chatové záhrady , stredomorské záhrady, alebo stabilizácia banky .
  • Rozmnožujte osivom (úprava horúcou vodou).
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Rastliny môžu počas ťažkých rokov sucha trpieť odumieraním konárov.
  • Pochádza z Kalifornie.

Požiadavky

Otužilosť 7 – 10
Klimatické zóny 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Kríky
Rodina rastlín Ceanothus - Kalifornský orgován
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
leto (skoro)
Výška 8' - 10' (240 cm - 3 m)
Šírenie 10' - 12' (3 m - 3,6 m)
Medzery 360' (900 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Voňavé, nápadné, vždyzelené
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia
Tolerancia Ílovitá pôda, sucho
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Banky a svahy,Postele a okraje,Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Pobrežná záhrada,Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada